Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: „Terytorialsi” z Policją i Państwową Strażą Pożarną wspólnie działają na rzecz bezpieczeństwa (komunikat)

05.02.2020, 15:42aktualizacja: 05.02.2020, 15:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

„Terytorialsi” z Policją i Państwową Strażą Pożarną wspólnie działają na rzecz bezpieczeństwa.

- Podpisanie dzisiejszych porozumień stwarza nową formułę ściślejszej współpracy szkoleniowej poprzez wykorzystanie infrastruktury szkoleniowej, która jest w dyspozycji polskiego wojska, ale także polskiej policji i straży pożarnej. Synergia spowoduje, że funkcjonariusze i żołnierze będą lepiej przygotowani do tego, żeby nieść pomoc potrzebującym. To jest właśnie nasz cel, który codziennie wypełniamy służbą - służbą żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji i funkcjonariuszy Straży Pożarnej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas podpisania porozumień między Wojskami Obrony Terytorialnej, a służbami podległymi MSWiA.

W środę, 5 lutego br. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu, w obecności szefa MON, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła podpisał porozumienia o współpracy z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem oraz z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzejem Bartkowiakiem. Porozumienia regulują współpracę WOT z Policją w działaniach ratowniczych i poszukiwawczych oraz wsparcie Państwowej Straży Pożarnej przez WOT w działaniach kryzysowych. Podpisane dokumenty formalizują współpracę, jaką WOT podejmują od początku powstania ze służbami podległymi MSWiA.

- Na co dzień żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pracują na rzecz bezpieczeństwa naszej Ojczyzny z funkcjonariuszami polskiej Policji poprzez uczestniczenie np. w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych. Współpracują też z funkcjonariuszami Straży Pożarnej i z druhami ochotniczych straży pożarnych poprzez uczestnictwo w akcjach ratowniczych, kiedy to wspólnie właśnie ze strażakami w sytuacji klęsk żywiołowych, w sytuacji podtopień czy też huraganów pomagają poszkodowanym w ratowaniu ich życia i mienia. To jest niewątpliwie wielką wartość, to jest dowód tego, że dbamy wspólnie o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny - mówił szef MON.

- Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są wierni hasłu „Zawsze blisko, zawsze gotowi” i tak jest w rzeczywistości. Sam miałem okazję obserwować działania żołnierzy WOT w ubiegłym roku na Lubelszczyźnie, kiedy usuwali skutki huraganu razem ze strażakami Straży Pożarnej i druhami-ochotnikami z Ochotniczych Straży Pożarnych. Również kiedy w województwie małopolskim i podkarpackim usuwali skutki powodzi albo jak w przypadku województwa świętokrzyskiego zapewnili bezpieczeństwo mieszkańcom Zawichostu. To było docenione przez mieszkańców, to było rzeczywiście dowodem wielkiego zaangażowania żołnierzy WOT. Ale kiedy uczestniczę w przysięgach żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z reguły pytam żołnierzy czym zajmują się w cywilu. Bardzo często słyszę, że wcześniej byli funkcjonariuszami polskiej policji, bardzo często słyszę, że wcześniej byli strażakami PSP lub też słyszę, że są druhami-ochotnikami Ochotniczych Straży Pożarnych, a więc współpraca ma miejsce na co dzień, za co serdecznie dziękuję - podkreślił minister.

Podpisane dziś porozumienia nie są pierwszymi formalizującymi współdziałanie służb podległych MSWiA oraz WOT. 27 września 2018 roku podpisane zostało porozumienie Komendanta Głównego Straży Granicznej i Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. W następstwie tego porozumienia dowódcy jedenastu brygad obrony terytorialnej podpisali porozumienia o współpracy z właściwymi terytorialnie komendantami oddziałów Straży Granicznej. Do tej pory współpraca była realizowana w ramach wspólnych szkoleń i ćwiczeń. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć wsparcie ochrony granicy przez żołnierzy brygad OT: podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej realizowane na korzyść właściwych terenowo oddziałów SG podczas ćwiczenia Anakonda-18, czy też wsparcie ewakuacji ludności cywilnej w Sejnach w ramach ćwiczenia Podlasie-19.

# # #

Porozumienie WOT – PSP

Porozumienie Wojsk Obrony Terytorialnej z Państwową Strażą Pożarną reguluje kwestie dotyczące współdziałania podczas ograniczania oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych, katastrof.

W maju i czerwcu 2019 roku żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej po raz pierwszy wsparli strażaków zgodnie z procedurami wynikającymi z ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Blisko 1500 żołnierzy WOT współdziałało ze strażakami PSP i OSP przy usuwaniu skutków trąby powietrznej, udrażnianiu dróg, dostarczaniu energii, oświetleniu rejonów działań. Ponadto żołnierze i strażacy wzmacniali wały przeciwpowodziowe, zabezpieczali osunięcia oraz wypompowywali wodę. Dzięki terytorialnemu charakterowi WOT, wsparcie służb przez wojsko, po raz pierwszy było możliwe, praktycznie bezpośrednio po wystąpieniu sytuacji kryzysowej.

Realne i praktyczne działania w obszarze zarządzania kryzysowego to najważniejszy, ale nie jedyny aspekt dotychczasowej współpracy na linii WOT – PSP. Od pierwszych dni funkcjonowania Wojska Obrony Terytorialnej widziały w Państwowej Straży Pożarnej partnera do współpracy w obszarze misji formacji jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do tej pory przeprowadzono dziesiątki wspólnych ćwiczeń i szkoleń, brygady WOT nawiązały współpracę nie tylko z komendami wojewódzkimi i powiatowymi, ale również ze szkołami aspirantów.

Porozumienie WOT – Policja

Zakres porozumienia Wojsk Obrony Terytorialnej z Policją obejmuje obszar działań poszukiwawczych i ratowniczych.

Również w tym obszarze powstanie WOT wprowadziło nową jakość we współdziałaniu wojska ze służbami. Od 2018 roku blisko 1800 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej brało udział w 27 akcjach poszukiwawczych wspierając działania Policji na terenie sześciu województw. Pierwszą akcją poszukiwawczą, w której żołnierze WOT odnaleźli poszukiwaną osobę były działania na terenie Wielkopolski w powiecie konińskim. Użycie wojska do tego typu działań odbywa się na wniosek Policji na mocy ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policji. Może także odbywać się na wniosek wojewody na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Każdorazowe użycie wojska musi być poprzedzone decyzją ministra obrony narodowej. Takie działania są praktycznym wymiarem misji Wojsk Obrony Terytorialnej, którą jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.02.2020, 15:42
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ