Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
"Dziś rozmawialiśmy na temat wyzwań, jakie stoją przed naszymi krajami. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że współpraca, wspólne działanie to źródło naszego wspólnego sukcesu" – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas drugiego dnia spotkania ministrów obrony państw Grupy B9.
W piątek, 5 kwietnia w Ośrodku Reprezentacyjnym MON Helenów szef MON przewodniczył obradom ministrów obrony w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9). Obrady szefów resortów obrony dotyczyły między innymi możliwości wniesienia wspólnego wkładu w poprawę odstraszania i zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego, współpracy pomiędzy NATO, a Unią Europejską, wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz cyberbezpieczeństwa.
Drugi dzień obrad rozpoczął się od bilateralnego spotkania ministra Błaszczaka z ministrem obrony Rumunii Gabrielem Le?em.
"W tym kontekście szczególną wagę przywiązujemy do wspólnych ćwiczeń. Wojsko Polskie jest aktywne jeśli chodzi o eFP i tFP, a więc te dwa programy natowskie. Jesteśmy w Krajowej, jesteśmy na Łotwie. Oczywiście nasze wojsko ćwiczy w ramach programu eFP w Polsce. Jesteśmy zgodni co do tego, że wspólne ćwiczenia wzmacniają nasze zdolności obronne" – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej ministrów obrony Polski i Rumunii.
"Mieliśmy z Panem ministrem spotkanie dwustronne, na którym mówiliśmy na temat współpracy, która jest zwieńczona sukcesem obu państw, jak również podkreślaliśmy wagę sojuszu i naszych państw w sojuszu w naszym regionie, co pozwala na zabezpieczenie bezpieczeństwa flanki wschodniej, jak również na rozwój mechanizmów odstraszania i obrony" – podkreślił z kolei Gabriel Le?, minister obrony Rumunii.
Podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak i wicepremier i Artis Pabriks, minister obrony Republiki Łotewskiej podpisali pomiędzy resortami obrony porozumienie o współpracy w zakresie edukacji obronnej uczniów klas mundurowych.
Współpraca polsko-łotewska w zakresie edukacji uczniów klas mundurowych opierać się będzie m. in. na organizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych i szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa i obronności np. obozów szkoleniowych lub zawodów użyteczno-bojowych, działaniach na rzecz wdrażania innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych oraz wymianie wniosków i doświadczeń w tym zakresie.
Minister Błaszczak odniósł się również do informacji Pentagonu o możliwości sprzedaży Polsce samolotów piątej generacji F-35. "Cieszę się z tej informacji. To nie jest zaskoczenie ponieważ rozpoczęliśmy już negocjacje. Przygotowałem podstawy prawne i finansowe, aby nabyć przynajmniej 32 samoloty V generacji" – powiedział minister.
# # #
W dniach 4-5 kwietnia br. na zaproszenie ministra obrony narodowej Polski w Warszawie gościli ministrowie obrony krajów wschodniej flanki NATO: Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii. Wizyta zbiegła się z przypadającą w tym roku 20. i 15. rocznicą wstąpienia krajów B9 do NATO i Unii Europejskiej. Bukaresztańska Dziewiątka (B9) to polsko-rumuńska inicjatywą służącą koordynacji stanowisk i wymianie poglądów państw regionu w dziedzinie bezpieczeństwa. Konsultacje w tym gronie zainaugurowano w Warszawie w 2014 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.04.2019, 17:15 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |