Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: zmiany kadrowe w dowództwie generalnym (komunikat)

07.03.2016, 19:33aktualizacja: 07.03.2016, 19:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

W obecności Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosława Różańskiego zdający i obejmujący generałowie i admirałowie podpisali protokoły przekazania obowiązków służbowych Szefa Sztabu, Inspektora Wojsk Lądowych oraz Inspektora Marynarki Wojennej.

Zwracając się do odchodzących generałów Ireneusza Bartniaka, Janusza Bronowicza i admirała Mariana Ambroziaka, dowódca generalny podziękował za dyspozycyjność, za służbę Ojczyźnie oraz za dołożenie wszelkich starań przy budowaniu oraz wprowadzaniu nowego systemu kierowania i dowodzenia Sił Zbrojnych. – Było dla mnie wielką przyjemnością, że od lipca ubiegłego roku mogłem z Wami współpracować w ramach dowództwa, każdy z Was wniósł do naszej struktury wiele przymiotów, za co serdecznie Wam dziękuję - podkreślił generał Różański.

Przybliżając sylwetkę nowego Inspektora Wojsk Lądowych – gen. dyw. Leszka Surawskiego, dowódca generalny zwrócił uwagę, że dysponuje on bardzo dużym doświadczeniem z poziomu taktycznego oraz strategiczno – politycznego, dowódca zwrócił tez uwagę na to, że generał Surawski wdrażał z powodzeniem rozwiązania zapoczątkowane przez swoich poprzedników, które w efekcie spowodowały, że obecnie nie ma już w Wojsku Polskim podziału na lepsze czy gorsze związki taktyczne.

– O interesy Marynarki Wojennej trzeba dbać w Warszawie – powiedział generał Różański zwracając się do nowego Inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Mirosława Mordela. Dowódca generalny stwierdził też że nowy inspektor zajmując się sprawami gestorskimi czy szkoleniowymi będzie miał możliwość realnego wpływu na stan Marynarki Wojennej.

Generał Różański przypomniał też nowo wyznaczonym generałom i admirałom wyzwania przed jakimi w najbliższym czasie stoi dowództwo generalne.

Na stanowisku Szefa Sztabu dowództwa generalnego obowiązki przyjął gen. dyw. Michał Sikora do niedawna inspektor rodzajów wojsk, zastąpił on gen. dyw. Ireneusza Bartniaka, który do czasu zakończenia zawodowej służby wojskowej został skierowany do wykonywania obowiązków w 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Generał dywizji Michał Sikora służbę wojskową rozpoczął w 1984 roku w 27 batalionie radiotechnicznym. W 2001 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Szkolenia w Szefostwie Wojsk Radiotechnicznych Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, następnie został dowódcą 6 Brygady Dowodzenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Śremie. Był też dowódcą 2, a później 3 Brygady Radiotechnicznej. Od 2009 roku pełnił służbę w Dowództwie Sił Powietrznych na stanowisku szefa Wojsk Radiotechnicznych, a dwa lata później został wyznaczony na stanowisko szefa Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Radiotechnicznych. 1 sierpnia 2015 roku odebrał z rąk prezydenta nominację na stopień generała dywizji.

Na stanowisku Inspektora Wojsk Lądowych obowiązki przyjął gen. dyw. Leszek Surawski, do niedawna dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, zastąpił on gen. dyw. Janusza Bronowicza, który do czasu zakończenia zawodowej służby wojskowej został skierowany do wykonywania obowiązków w 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Generał Surawski ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu w 1984 roku. Służbę rozpoczął jako dowódca plutonu piechoty w 75 Pułku Zmechanizowanym w Bartoszycach. Od 1992 roku służył w 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie, a w 1994 r. został zastępcą dowódcy 9 Brygady Zmechanizowanej w Siedlcach. Był też zastępcą szefa szkolenia 15 Dywizji Zmechanizowanej, szefem Wydziału Planowania 1 Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy oraz szefem Wydziału Operacyjnego 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. W 2006 roku został zastępcą dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej, a w 2008 dowódcą 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Pełnił również służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Najpierw jako zastępca, później jako szef Zarządu Planowania Operacyjnego P3. W 2012 roku został mianowany na stopień generała dywizji. Od 2013 roku był dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Na stanowisku Inspektora Marynarki Wojennej obowiązki przyjął kontradmirał Mirosław Mordel, do niedawna dowódca 3 Flotylli Okrętów, zastąpił on adm. Mariana Ambroziaka, który do czasu zakończenia zawodowej służby wojskowej został skierowany do wykonywania obowiązków w Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego.

Kontradmirał Mirosław Mordel ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni w1984 r. Zajmował stanowiska: dowódcy działu ORP „Sokół” i potem ORP „Orzeł”, zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy ORP „Dzik”. W latach 90. ukończył podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W roku 1997 został szefem sztabu dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w 1999 – starszym specjalistą Oddziału Operacyjnego Sztabu MW. W roku 2000 ukończył kurs sztabowy w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu i wykonywał zadania specjalisty ds. planowania ćwiczeń okrętów podwodnych w Dowództwie Okrętów Podwodnych NATO Wschodniego Atlantyku (COMSUBEASTLANT) w Northwood (Wielka Brytania). Od roku 2003 zastępca, potem dowódca dywizjonu Okrętów Podwodnych. Od 2007 r. zastępca i następnie szef Zarządu Planowania Rozwoju w Sztabie Marynarki Wojennej. W 2009 r. skierowany na roczne Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport. W lipcu 2010 roku został zastępcą szefa Zarządu Planowania Strategicznego – P-5 Sztabu Generalnego WP. 1 stycznia 2014 roku objął dowodzenie największym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej - 3 Flotyllą Okrętów w Gdyni.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ale/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2016, 19:33
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ