Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MR: kolejne polskie projekty wyróżnione w konkursie RegioStars (komunikat)

12.10.2016, 18:38aktualizacja: 12.10.2016, 18:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Informacja prasowa, 12 października 2016 r.

RegioStars Award to konkurs promujący przykłady dobrych praktyk, które mogą stanowić inspirację dla innych regionów jako przykłady innowacyjnych rozwiązań finansowanych z funduszy europejskich. W tym roku wyróżnienie otrzymały dwa polskie projekty: „Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej” oraz „Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku”. Uroczystość wręczenia nagród finalistom konkursu odbyła się 11 października br. w Brukseli.

Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej

W kategorii „Rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu” nagrodzony został projekt „Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej" zrealizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Projekt zakładał kompleksowe wsparcie i rozwój sektora ekonomii społecznej w województwie małopolskim. Skierowany był do osób zainteresowanych założeniem przedsiębiorstwa ekonomii społecznej oraz pracowników już istniejących firm społecznych, a także osób i instytucji funkcjonujących w ich otoczeniu. W realizację projektu zaangażowani byli również studenci uczelni wyższych oraz gimnazjaliści, którzy poprzez swoje zaangażowanie merytoryczne przyczyniali się do tworzenia nowych, przychylnych warunków dla rozwoju i wzmocnienia ekonomii społecznej w regionie.

Najważniejsze rezultaty projektu to:

- 295 nowych miejsc pracy w spółdzielniach socjalnych,

- 1821 osób objętych pomocą,

- 245 podmiotów ekonomii społecznej objętych wsparciem,

- opracowanie Regionalnego Plan Rozwoju Ekonomii Społecznej w województwie Małopolskim na lata 2014 – 2020.

Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu m.in. poprzez rozwój sektora ekonomii społecznej stanowiło jedno z głównych wyzwań Programu Kapitał Ludzki realizowanego w latach 2007 – 2013.

W ramach programu wsparciem objęto 15 753 przedsiębiorstw ekonomii społecznej i utworzono 752 nowych podmiotów. W ramach instytucji ekonomii społecznej wsparcie otrzymało ponad 202 tys. osób.

Rozpoczęte działania kontynuowane są w Programie Wiedza Edukacja Rozwój. W ramach Programu przewidziano bezpośrednie wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej w formie zwrotnych instrumentów finansowych (głównie w formie pożyczek i poręczeń) oraz działania dotyczące wzmocnienia systemu wsparcia tych podmiotów. Na realizację tych działań zaplanowano ponad 63 mln euro. Zgodnie z założeniami ze wsparcia skorzysta ponad 2 tys. podmiotów, a w efekcie powstanie ponad 1,2 tys. nowych miejsc pracy.

Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku

Projekt zwyciężył w kategorii „CityStar”. Inwestycja została zrealizowana przez władze miejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Rewitalizacja zabytkowej dzielnicy Gdańska obejmowała inwestycje w infrastrukturę społeczną, a także działania społeczne i kulturalne. Celem projektu była walka z wykluczeniem społecznym, w szczególności wsparcie dzieci i młodzieży z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.

W ramach projektu rewitalizacją objęto 33 obiekty, odnowiono łącznie 22 564m2 powierzchni. Odbyło się 210 programów integracji społecznej, w której uczestniczyło 9 463 osób. Powstało również 5 nowych miejsc pracy w ośrodku opieki dziennej dla dzieci.

Więcej informacji na temat nagrodzonych projektów i konkursu RegioStars. http://ec.europa.eu/regional_policy/en/regio-stars-awards/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.10.2016, 18:38
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ