Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
Już za kilka dni wkroczymy w 4. etap luzowania obostrzeń dotyczących funkcjonowania poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. Zakończyliśmy już rozmowy z niemal wszystkimi reprezentantami biznesu, z którymi współpracowaliśmy przy opracowywaniu wytycznych. Na bieżąco publikujemy zalecenia dla kolejnych branż.
Wytyczne dla nowo uruchamianych branż można znaleźć pod adresem: www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-branz
- Już w tym tygodniu rozpocznie się 4. etap odmrażania polskiej gospodarki.
- Zakończyliśmy tworzenie wytycznych dla poszczególnych branż, które mają znowu zacząć działać. Przygotowywaliśmy je we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.
- Od 6 czerwca zaczną obowiązywać wytyczne m.in. dla branży fitness, organizatorów kongresów i targów oraz właścicieli parków rozrywki, basenów, sal zabaw i siłowni.
– Zakończyliśmy już – prowadzone od kilku tygodni – intensywne konsultacje z przedstawicielami blisko 40 branż, które w mniejszym bądź większym stopniu ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. W tym tygodniu na stronie resortu opublikujemy zestaw wytycznych dla kolejnych branż, które z niecierpliwością na to czekały, aby móc ponownie uruchomić swoje biznesy w nowej normalności – podkreśla wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk.
Nowa normalność
Od kilkunastu tygodni Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia oraz przedstawicielami branż i ekspertami, sukcesywnie przygotowuje wytyczne dla w sumie ok. 40 branż, których funkcjonowanie zamrożono w związku z pandemią koronawirusa.
Wytyczne określają to, w jaki sposób będzie można bezpiecznie świadczyć te usługi oraz z nich korzystać już w czasie tzw. nowej normalności. Dzięki nim, do tej pory - w nowym rygorze sanitarnym - swoją działalność wznowiły już:
- od 4 maja: biblioteki, galerie i centra handlowe (w tym także wyspy handlowe), branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne;
- od 18 maja: salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne;
- od 30 maja: restauracje i bary hotelowe. Zniesiono też limit osób dla branży handlowej i gastronomicznej. Można korzystać z saun, solariów oraz usług salonów piercingu i tatuażu. Dozwolone są także zgromadzenia, w których uczestniczy do 150 osób.
Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa
Niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.
O czym należy pamiętać szczególnie?
- Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
- Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w zamkniętych przestrzeniach w miejscach publicznych.
- Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
- Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
Załączniki – instrukcje:
- mycia rąk
https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
- dezynfekcji rąk
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
- prawidłowego zdejmowania maseczki
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/
- prawidłowego zdejmowania rękawiczek
https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ryb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.06.2020, 12:53 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |