Pobierz materiał i Publikuj za darmo
– MR informuje:
3 grudnia 2019 r. Centrum Edukacji Obywatelskiej, które wygrało konkurs na operatora pilotażowego projektu "Szkoła dla innowatora", uruchamia nabór dla szkół, które chciałyby wziąć w nim udział. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jego celem jest wypracowanie i przetestowanie rozwiązań służących kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji proinnowacyjnych w systemie oświaty oraz przygotowaniu rekomendacji w tym zakresie.
Kompetencje, jakich potrzebują pracownicy nowoczesnych firm, a które nazywamy kompetencjami proinnowacyjnymi, to zestaw umiejętności, postaw i zachowań sprzyjających powstawaniu, rozwojowi i weryfikacji innowacyjnych pomysłów oraz rozwiązań. Obejmują one takie umiejętności, jak: kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętność uczenia się, zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji, odwaga w podejmowaniu ryzyka, wytrwałość czy współpraca i współdziałanie w grupie.
Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłosiło nabór dla szkół podstawowych, które chciałyby wziąć udział w projekcie "Szkoła dla innowatora". Zgłoszenia można przesyłać w dniach 3-13 grudnia 2019 r. Formularz aplikacyjny znajduje się na stronie www.szkoladlainnowatora.ceo.org.pl. Lista placówek, które wezmą udział w pilotażu, zostanie ogłoszona w pierwszej połowie stycznia 2020.
Czym jest projekt "Szkoła dla innowatora"?
"Szkoła dla innowatora" – to trzyletni projekt pilotażowy prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w konsorcjum ze Stowarzyszeniem WIS z Radowa Małego, Szkołą Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, Deloitte oraz Zwolnionymi z Teorii.
Pilotaż zostanie przeprowadzony najpierw w wybranych 7 klasach w 20 szkołach podstawowych, które zgłoszą chęć przystąpienia do tej inicjatywy. Wsparcie merytoryczne otrzymane w projekcie pozwoli na przeprowadzenie z uczniami intensywnego programu rozwijającego kompetencje proinnowacyjne. Sprawdzone rozwiązania będą stopniowo rozszerzane i wdrażane w kolejnych klasach. Działania w szkołach będą trwały od lutego 2020 r. do lutego 2022 r.
Szkoły uczestniczące w programie otrzymają kompleksowe i intensywne wsparcie dla dyrektorów i nauczycieli, w tym: wizyty studyjne, szkolenia i warsztaty, indywidualne doradztwo, wymiana wiedzy. Mogą też liczyć na narzędzia edukacyjne do pracy z uczniami, doposażenie i rearanżację przestrzeni szkolnej, a także wycieczki edukacyjne i spotkania z innowatorami dla klasy uczestniczącej w projekcie.
Na podstawie zebranych doświadczeń i rezultatów pracy powstaną rekomendacje dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Będą one zawierały propozycje zmian systemowych dotyczących kształtowania kompetencji proinnowacyjnych oraz rekomendacje dla organów prowadzących szkoły.
Więcej informacji na stronie: https: www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/szkola-dla-innowatora
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mom/ joz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.12.2019, 13:39 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |