Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiPS: 32 mln zł na rozwój usług społecznych (komunikat)

12.10.2022, 14:30aktualizacja: 12.10.2022, 15:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

– MRiPS informuje:

Usługi społeczne realnie poprawiają jakość życia lokalnych społeczności, rodzin, osób w różnym wieku. Na ich rozwój w ramach konkursu grantowego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło ponad 32 mln zł. W środę w siedzibie resortu przedstawiciele samorządów podpisali umowy o powierzenie grantów.

Obok troski o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin, ważną część polityki społecznej państwa stanowią usługi społeczne. To szeroko pojęte wsparcie osób w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności realizowane w lokalnych społecznościach.

"Od samego początku, od 2015 roku Rząd Prawa i Sprawiedliwości działa na rzecz wsparcia polskich rodzin, również tych o szczególnych potrzebach. To pomoc osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności, dzieciom z różnych przyczyn pozbawionym opieki rodzicielskiej" – wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Granty dla samorządów

W środę w siedzibie resortu rodziny podpisano z przedstawicielami samorządów umowy o powierzenie grantów w ramach projektu "Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych" realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

W spotkaniu z samorządowcami uczestniczył również wiceminister Stanisław Szwed oraz parlamentarzyści.

"Wnioski złożone w odpowiedzi na konkurs grantowy pokazały, jak wiele pomysłów mają jednostki samorządu terytorialnego, aby realizować działania mające na celu rozwój społecznych usług środowiskowych, najbardziej przyjaznych osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu" – powiedziała minister Maląg i dodała: "Widząc znaczenie rozwoju usług społecznych, przeznaczyliśmy na realizację grantów ponad 32 miliony złotych".

Na co przeznaczone zostaną te środki?

Wsparcie, jakie będzie realizowane w ramach grantów, dotyczy m.in. rozwoju usług asystenckich, usług sąsiedzkich, opieki wytchnieniowej, zwiększenia dostępności usług transportowych, tworzenia mieszkań wspomaganych i treningowych. Ale nie tylko – to też np. utworzenie i prowadzenie strefy kreatywności osób niesamodzielnych, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, pilotażowy program wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności czy rozwój rodzinnej pieczy zastępczej.

Jak zaznacza minister rodziny Marlena Maląg, wszystkie te działania wpisują się w przyjętą przez Radę Ministrów w sierpniu br. Strategię rozwoju usług społecznych. Przyczynią się one także do opracowania ogólnopolskich wytycznych w obszarze deinstytucjonalizacji usług społecznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ ag/joz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.10.2022, 14:30
Źródło informacji MRiPS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ