Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: 100 lat szkoły rolniczej w Dobryszycach – znaczenie kształcenia w zawodach rolniczych (komunikat)

06.10.2023, 17:53aktualizacja: 06.10.2023, 17:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

– Chociaż mamy inną rzeczywistość niż 100 lat temu, to szkoła jest nam tak samo potrzebna – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas dzisiejszych obchodów 100-lecia szkoły rolniczej w Dobryszycach. Placówka od 2009 r. należy do sieci szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ministrowi podczas uroczystości towarzyszył podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

– Chciałbym, aby szkół należących do resortowej sieci było jak najwięcej, bo to jest bardzo ważne dla rozwoju naszego rolnictwa – stwierdził minister Robert Telus.

– Dzisiaj rolnik to także przedsiębiorca. Musi odznaczać się doskonałym, wielokierunkowym wykształceniem. W Polsce pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podlegają 63 szkoły rolnicze, które przekazują wiedzę młodemu pokoleniu. Edukacja to nie tylko udzielanie poprawnych odpowiedzi, ale również zadawanie pytań, ciekawość i odkrywanie świata – zauważył wiceminister Krzysztof Ciecióra.

W programie oficjalnych obchodów znalazły się m.in. uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 100-lecia szkoły, zwiedzanie wystaw towarzyszących jubileuszowi oraz część artystyczna.

Znaczenie kształcenia rolniczego

Minister Robert Telus zwrócił uwagę na znaczenie kształcenia w zawodach rolniczych, w których pracuje, łącznie z zawodami okołorolniczymi, 10 proc. społeczeństwa. Oznacza to 3 miliony pracowników.

– To jest cała dziedzina gospodarcza. Polska będzie silna, gdy ta dziedzina będzie silna – podkreślił minister i dodał, że będzie silne, jeżeli będzie się rozwijać.

Minister przypomniał, że do tego rozwoju niezbędna jest nowoczesna nauka.

– To Wy, nauczyciele, kształcicie naszą młodzież i przekazujecie zdobytą wiedzę, aby nasze polskie rolnictwo się rozwijało – podkreślił minister Robert Telus.

Znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że czasy pandemii i wojny w Ukrainie pokazały, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe.

– Bezpieczeństwo żywnościowe to rolnik. To rolnik wykształcony. To rolnik, który umie zadbać o swoje gospodarstwo, a w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo żywnościowe – stwierdził minister.

Zwrócił przy tym uwagę, że jest to wielkie zadanie zarówno przed nauczycielami, jak i przed młodzieżą.

– Jaka będzie Polska, i, jak dodawał premier Olszewski – czyja będzie Polska – zależy od zdobytej wiedzy i od tego, jak nauczyciele przekażą ją naszej młodzieży – podkreślił minister Robert Telus.

Znaczenie przekazywania wartości

Minister Telus odniósł się także do hasła: Bóg, nauka i ojczyzna. Stwierdził, że obok kształcenia bardzo ważne w szkole jest przekazywanie wartości.

– To, że szkoła stawia na wartości, jest bardzo ważne. To na nas, dorosłych, spada obowiązek przekazania tych wartości następnym pokoleniom i za to bardzo dziękuję nauczycielom – dodał minister.

Minister Robert Telus przekazał młodzieży życzenia, aby ich przyszła praca dawała im wiele satysfakcji i aby zawsze byli dumni z historii swojej szkoły.

Historia ZSCKR w Dobryszycach

Placówka w Dobryszycach dołączyła do sieci szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 1 września 2009 r. Wówczas nazwa placówki zmieniła się z Zespołu Szkół Rolniczych na Zespół Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego.

Początki szkoły sięgają 1921 r., gdy na 50-hektarowym terenie byłego majątku ziemskiego Dobryszyce powstała męska szkoła rolnicza. Budynki folwarczne nie były jednak przystosowane do potrzeb nauczania. Budowę nowego gmachu szkolnego ukończono w 1928 r. Wówczas patronem szkoły został, i jest nim do dziś, Władysław Stanisław Reymont – pisarz, który się urodził w Kobielach Wielkich.

W latach 1946-1977 szkoła przechodziła wiele przekształceń, aby w 1977 r. stać się Zespołem Szkół Rolniczych.

Obecnie uczniowie mają do dyspozycji 2 budynki szkolne, gospodarstwo rolne i internat, a wolną przestrzeń między szkołą a internatem wypełnia piękny plac zieleni pielęgnowany i udoskonalany przez młodzież od lat 60. minionego wieku. Uczniowie i pracownicy szkoły mają optymalne warunki do pracy i nauki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ra/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.10.2023, 17:53
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ