Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
W odpowiedzi na pojawiąjące się w przestrzeni publicznej informacje nt. stanu prac Parlamentu Europejskiego nad projektem rozporządzenia w sprawie przywozu produktów ukraińskich do Unii Europejskiej informujemy, że projekt ten nie dotyczy liberalizacji importu towarów rolnych z Ukrainy.
Wyjaśniamy: projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zawieszenia niektórych części rozporządzenia w odniesieniu do przywozu produktów ukraińskich do Unii Europejskiej:
- nie ma wpływu na wygaśnięcie Autonomicznych Środków Handlowych (ATM), tj. wprowadzonego w czerwcu 2022 r. jednostronnego zawieszenia ceł Unii Europejskiej (UE) na produkty ukraińskie, ani na powrót do warunków handlu wynikających z Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina, po 5 czerwca 2025 r.;
- nie ma wpływu na przebieg i rezultaty toczących się rozmów Komisji Europejskiej i Ukrainy w sprawie przeglądu warunków handlu na podstawie art. 29. Układu o stowarzyszeniu. Proponowane przez Komisję Europejską rozporządzenie dotyczy wyłącznie wielostronnych środków ochronnych i związanych z nimi procedur, stosowanych na podstawie przepisów Światowej Organizacji Handlu. Jej celem jest wyłączenie Ukrainy ze stosowanych przez UE środków ochronnych w imporcie żelaza i stali.
MRiRW zgłaszało postulat, aby wyłączyć sektor rolny z zakresu tej regulacji lub wprowadzić zasadę wzajemności. Postulaty te nie uzyskały jednak poparcia w dyskusjach na forum UE.
Jednocześnie projekt rozporządzenia uwzględnia możliwość zawieszenia przepisów w przypadku wzrostu importu z Ukrainy, który powodowałby szkodę dla unijnych producentów.
Zawieszenie możliwości zastosowania wobec Ukrainy wielostronnych środków ochronnych, na podstawie przepisów Światowej Organizacji Handlu (WTO), nie eliminuje możliwości bilateralnych środków ochronnych, jeżeli taka możliwość będzie zapisana w przyszłym porozumieniu, wynikającym z negocjacji Komisji Europejskiej z Ukrainą, na podstawie art. 29 Układu o stowarzyszeniu. Polska zgłasza na forum UE postulat ustanowienia takiej bilateralnej klauzuli w porozumieniu z Ukrainą.
Informujemy, że MRiRW monitoruje rozwój sytuacji i adekwatnie do zachodzących okoliczności podejmuje zdecydowane działania chroniące interesy polskiego rolnictwa.
Podstawa prawna
Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zawieszenia niektórych części rozporządzenia (UE) 2015/478 w odniesieniu do przywozu produktów ukraińskich do Unii Europejskiej.
Art. 29. Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ azk/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.05.2025, 19:43 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |