Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Europejski Kongres Gospodarczy 2025 (komunikat)

25.04.2025, 18:06aktualizacja: 25.04.2025, 18:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2027 r., Wizja dla rolnictwa i żywności, szeroko rozumiane innowacje w rolnictwie, a także utrzymanie produkcji rolnej na obszarach wiejskich, mechanizmy wspierające rolników w unowocześnianiu gospodarstw oraz dalsze zmiany i uproszczenia Zielonego Ładu – to tylko niektóre zagadnienia poruszone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podczas trzeciego dnia Kongresu minister Siekierski uczestniczył w dwóch panelach dyskusyjnych pn. „Polskie rolnictwo u progu transformacji” oraz „Sprawiedliwa transformacja obszarów wiejskich”.

Polskie rolnictwo u progu transformacji

W kontekście przyszłości WPR po 2027 r. minister Czesław Siekierski przyznał, że najtrudniejsze będą negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych (WRF), ze względu na spoczywający na Unii Europejskiej obowiązek spłaty funduszu odbudowy – od 2028 r. Unia będzie musiała spłacać kapitał i odsetki z funduszu.

– Szacunki Komisji Europejskiej mówią o kwocie 25-30 mld euro rocznie tj. ok. 20 proc. obecnego rocznego budżetu UE – przypomniał szef resortu rolnictwa i zaznaczył, że najważniejsze wyzwania kolejnych WRF obejmą także konieczność rozwoju zdolności obronnych UE i pomoc dla Ukrainy.

Wspominając o Europejskim Systemie Handlu Emisjami (system ETS) minister Siekierski przypomniał, że MRiRW jest przeciwne wprowadzeniu tego systemu w rolnictwie, ponieważ jedyną możliwością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnym byłoby znaczne ograniczenia produkcji rolnej, zwłaszcza hodowli zwierzęcej.

Minister podkreślił również rolę badań i innowacji w rolnictwie. – Cały czas podkreślam, że wspieramy innowacje w sektorze rolnym, ponieważ to one zapewniają rozwój i konkurencyjność naszego rolnictwa na zagranicznych rynkach – powiedział minister Siekierski.

Sprawiedliwa transformacja obszarów wiejskich

– Obecnie utrzymanie produkcji rolnej na obszarach wiejskich jest nie lada wyzwaniem. My wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom producentów rolnych i podejmujemy działania oraz opracowujemy systemowe rozwiązania, których celem jest utrzymanie produkcyjnego charakteru wsi – podkreślił minister Siekierski.

Mówiąc o dalszych uproszczeniach w Zielonym Ładzie minister Czesław Siekierski podkreślił, że po interwencjach MRiRW cześć przepisów już została gruntownie uproszczona i złagodzona, m.in. wyłączono z kontroli i sankcji warunkowości gospodarstwa do 10 ha, zniesiono obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych i wprowadzono możliwość dywersyfikacji upraw zamiast zmianowania.

– Podczas polskiej prezydencji kontynuujemy prace związane z przeglądem Zielonego Ładu, jego dalsze upraszczanie i odbiurokratyzowanie – tak bardzo oczekiwane nie tylko przez polskich, lecz także europejskich rolników – zaznaczył minister Czesław Siekierski.

Minister wspomniał również o mechanizmach wsparcia, które pomogą rolnikom w przekształceniu gospodarstw w bardziej ekologiczne i efektywne, m.in. o wsparciu finansowym na inwestycje w nowe technologie w ramach Planu Strategicznego dla WPR, wsparciu z KPO w zakresie rolnictwa 4.0 oraz o ekoschematach finansowanych w ramach płatności bezpośrednich.

O kongresie

Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) to międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się corocznie od 2009 r. w Katowicach. Jest jedną z najważniejszych biznesowych imprez organizowanych w Europie Centralnej. Kongres to trzy dni spotkań, debat i wydarzeń z udziałem polskich i zagranicznych gości. Co roku podczas EEC podejmowane są najważniejsze tematy dotyczące gospodarczego i społecznego rozwoju Europy. Każda edycja wydarzenia przyciąga wielu europejskich przedsiębiorców, przedstawicieli polityki, nauki, ekonomii i mediów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2025, 18:06
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ