Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Grupa Wyszehradzka: posiedzenie przedstawicieli izb rolniczych (komunikat)

12.02.2025, 11:04aktualizacja: 12.02.2025, 11:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

"Polska prezydencja jest otwarta na dialog z rolnikami" – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas posiedzenia przedstawicieli izb rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej (GV4 – Czechy, Polska, Słowacja, Węgry), które odbyło się 10 lutego w Falentach. Podczas spotkania minister Siekierski przedstawił priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz omówił kluczowe wyzwania stojące przed europejskim rolnictwem.

"Cieszę się, że nasze kraje biorą aktywny udział w kształtowaniu polityk Unii Europejskiej, w tym Wspólnej Polityki Rolnej. Nasz głos jest ważny i powinien być słyszalny w Brukseli i w innych stolicach nie tylko Europy" – powiedział minister Czesław Siekierski i podkreślił, że takie spotkania to doskonała okazja dla rolników i działaczy rolniczych do dyskusji na temat rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydencja Polski w Radzie UE

Minister Siekierski zaznaczył, że priorytetami polskiej prezydencji w Radzie UE będą przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, Wspólna Polityka Rolna po 2027 r. oraz handel międzynarodowy i ochrona interesów rolników.

"Te kwestie są kluczowe zarówno dla wzmocnienia pozycji europejskich rolników, jak i dla zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego. Dołożę starań, aby nasza prezydencja była stanowcza, merytoryczna i skuteczna, abyśmy mieli istotny wkład w tworzenie nowych polityk" – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że program polskiej prezydencji jest efektem wielomiesięcznych prac, a jego celem jest przyczynienie się do poprawy sytuacji europejskich rolników oraz wszystkich mieszkańców obszarów wiejskich.

Wyzwania

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed europejskim rolnictwem są obecnie kwestie związane z handlem produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą oraz umowa UE z krajami Mercosur. Rozmówcy zgodnie przyznali, że przy wypracowaniu partnerskich kontaktów z Ukrainą należy wykazać szczególną troskę o unijne gospodarstwa, a umowa Mercosur w obecnym kształcie jest dla rolników nie do zaakceptowania.

Ponadto podczas posiedzenia dyskutowano o potrzebie wzmocnienia budżetu UE oraz rural proofing – finansowania obszarów wiejskich z polityki spójności. Ważnymi, poruszonymi tematami były również: uproszczenie Wspólnej Polityki Rolnej, przegląd umów handlowych w celu oceny wpływu importu spoza UE, samowystarczalność energetyczna wsi oraz Europejska Inicjatywa Obywatelska Stop Podrabianej Żywności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

azk/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.02.2025, 11:04
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ