Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Konkurencyjne i atrakcyjne rolnictwo przyszłości – podsumowanie posiedzenia Rady AGRIFISH (komunikat)

28.05.2025, 17:34aktualizacja: 29.05.2025, 13:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

"W zakresie „Wizji dla rolnictwa i żywności” oczekujemy, że Komisja Europejska uwzględni zalecenia Rady w dalszych pracach legislacyjnych. To efekt szerokich konsultacji – zarówno eksperckich, jak i politycznych. Odzwierciedlają one głos ekonomistów, ekspertów, a przede wszystkim rolników z całej Europy. To solidna podstawa do dalszych działań" – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas obrad Rady AGRIFISH w Brukseli.

Wizja przyszłości rolnictwa i żywności

Spotkanie rozpoczęto omówieniem koncepcji Komisji Europejskiej z 19 lutego 2025 r., dotyczącej rozwoju sektorów rolnictwa i produkcji żywności.

Ministrowie pozytywnie ocenili fakt, że wizja skupia się na dialogu z rolnikami oraz na kluczowych kwestiach, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe i produkcja rolna.

Podkreślono również, że do osiągnięcia ambitnych celów przewidzianych w „Wizji dla rolnictwa i żywności” konieczny jest odpowiedni i odrębny budżet Wspólnej Polityki Rolnej. Wielu ministrów wyraziło przekonanie, że nadal powinna się ona opierać się na dwóch filarach.

Nota informacyjna prezydencji (link: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-9127-2025-REV-1/pl/pdf).

Wizja dla rolnictwa i żywności (komunikat Komisji)-(link: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:52025DC0075).

Uproszczenie przepisów rolnych

Rada omówiła zmiany, których celem jest ograniczenie biurokracji dla rolników i administracji oraz zmniejszenie liczby kontroli.

"Rozmawialiśmy o najnowszym pakiecie uproszczeń, zaproponowanym przez Komisję Europejską. Zawiera on szereg ważnych elementów, takich jak uproszczenie rozliczania wyników i kontroli, łatwiejsze zmiany w planach strategicznych oraz usprawnienia w zarządzaniu kryzysowym. Propozycje te spotkały się z szerokim poparciem ministrów" – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa Czesław Siekierski.

Ministrowie zgodzili się, że uproszczenia przepisów powinny uwzględniać specyfikę krajową i regionalną. Podczas debaty podkreślano również istotę wspierania obszarów wiejskich i promowania wymiany pokoleniowej w rolnictwie.

Podkreślono również inne, równie istotne cele, takie jak: zwiększenie konkurencyjności i zrównoważonego charakteru rolnictwa, wprowadzenie zachęt dla rolników do stosowania praktyk przyjaznych dla środowiska, opracowanie strategii odporności wodnej oraz zapewnienie finansowania niezbędnego dla innowacji.

Sytuacja na rynkach rolnych

Ponadto, podczas spotkania omówiono aktualną sytuację na rynkach rolnych – w kontekście skutków trwającej agresji Rosji na Ukrainę oraz zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych.

Ministrowie zauważyli pozytywne oznaki, wskazujące na stabilizację unijnych rynków rolnych. Podczas posiedzenia zauważono jednocześnie, że rolnictwo wciąż mierzy się z poważnymi wyzwaniami, takimi jak epidemie chorób, wysokie koszty produkcji i niekorzystne warunki pogodowe.

W obradach uczestniczył również ukraiński minister polityki rolnej i żywności Witalij Kowal, który przedstawił najnowsze informacje o sytuacji na rynkach rolnych w Ukrainie.

Nota informacyjna prezydencji (link: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-9184-2025-INIT/pl/pdf).

Sprawy różne

Podczas tego punktu obrad Rada zapoznała się z informacjami na temat projektu uproszczenia przepisów rolnych przedstawionego przez Komisję 14 maja 2025 r. Komisja pokrótce przedstawiła pakiet, a ministrowie podzielili się swoimi wstępnymi opiniami – z zadowoleniem przyjęli proponowane zmiany, uznali, że odzwierciedlają one obawy wyrażone przez rolników oraz wymagają analizy i dyskusji w gronie ekspertów. Podkreślili również, że należy szybko przyjąć i wdrożyć proponowane przepisy.

Łamanie praw człowieka w Rosji: UE przedłuża przepisy sankcyjne

Do 28 maja 2026 r. Rada przedłużyła sankcje wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za poważne pogwałcenia lub naruszenia praw człowieka, represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej oraz podważanie demokracji i praworządności w Rosji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ azk/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.05.2025, 17:34
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ