Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Konsekwentna bioasekuracja – w Polsce walczymy z grypą ptaków (komunikat)

12.04.2025, 18:10aktualizacja: 12.04.2025, 18:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Nie ma i nie będzie embarga na wywóz polskiego drobiu z terenów objętych unijnymi obostrzeniami do innych krajów Unii. To najważniejsza informacja z piątkowych uzgodnień Komisji Europejskiej, która sytuację w naszym kraju ocenia jako niestabilną i ryzykowną, a skalę rozprzestrzeniania się w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków uznaje za wyjątkowo wysoką.

Przypomnijmy, od początku roku w Polsce potwierdzono już 78 ognisk grypy ptaków w stadach komercyjnych, co jest najwyższą liczbą zakażeń w całej Unii Europejskiej (dla porównania Węgry 72, Włochy 21, Niemcy 9, Bułgaria 6; sumarycznie w całej UE wystąpiły w bieżącym roku 202 ogniska choroby).

W Polsce największymi skupiskami zakażeń są województwa: wielkopolskie (37 ognisk), mazowieckie (28 ognisk), warmińsko-mazurskie (7 ognisk), łódzkie (5). W województwach kujawsko-pomorskim i lubuskim odnotowano po 2 ogniska, a w podkarpackim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim oraz małopolskim po jednym ognisku. W nowych ogniskach grypy ptaków stwierdzono podtyp wirusa grypy ptaków H5N1.

Niestety skala zakażeń (w tym roku zlikwidowano już 5 dużych stad utylizując łącznie ponad 4,3 mln kur niosek) zobligowała Komisję Europejską do rozpoczęcia procedury wdrażania dodatkowych restrykcji i chociaż handel wewnątrzwspólnotowy jest nadal możliwy, to już dziś można mówić o planach ograniczeń, których realny kształt ma być negocjowany do przyszłego tygodnia. Proponowane rozwiązania mogą wprowadzać czasowy zakaz zasiedlania gospodarstw nowymi ptakami, ale nie powinny powodować ograniczeń w handlu mięsem i jajami na rynku wspólnotowym.

Jak wiadomo procedury unijnych ograniczeń obowiązują wszystkie kraje członkowskie i są wprowadzane dla ochrony i zachowania bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia zwierząt. Tworzenie stref objętych unijnymi obostrzeniami (regionalizacja) pozwala na wprowadzenie mechanizmów hamujących transmisję wirusa, co – po pierwszej fazie negocjacji prowadzonej przez Polskę – oznacza podział zakażonych terenów na dwa niezależne klastry: wielkopolski i mazowiecko-warmińsko-mazurski. Konkretna mapa stref jest nadal przedmiotem negocjacji Głównego Lekarza Weterynarii z Komisją Europejską. Jeśli nie będzie nowych ognisk – pojawi się szansa znoszenia obszarów buforowych po krótkim terminie ich obowiązywania. To niezwykle ważne decyzje, bo Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie (20 proc. udział we wspólnotowej produkcji).

Już w poniedziałek (14 kwietnia) kontynuowane będą rozmowy pomiędzy stroną polską i KE, mające na celu ustalenie zasad działania innych podmiotów związanych z przemysłem drobiarskim w nowo tworzonych strefach buforowych. Długość proponowanych ograniczeń będzie uzależniona od stwierdzania przez Inspekcję Weterynaryjną nowych ognisk choroby w stadach komercyjnych. Jeśli ochrona gospodarstw i właściwe (skuteczne) stosowanie zasad bioasekuracji pozwoli na utrzymanie „czystych stad drobiu” – wszystkie ograniczenia mogą być wygaszone już 12-13 maja br.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kk/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2025, 18:10
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ