Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: minister Robert Telus - zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, to strategiczne zadanie państwa (komunikat)

29.09.2023, 16:26aktualizacja: 29.09.2023, 16:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

"W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo żywnościowe zostało wskazane jako strategiczne zadanie państwa. Nasza strategia zawiera konkretne cele, które już teraz realizujemy" – podkreślił dziś minister Robert Telus podczas konferencji podsumowującej konsultacje publiczne Strategii. Spotkanie zostało zorganizowane w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

"Najkrócej mówiąc chodzi o to, aby zapewnić każdemu obywatelowi naszego kraju w sposób ciągły odpowiednią ilość dostępnej cenowo żywności, która spełnia wymagania jakościowe. +W sposób ciągły+ oznacza również budowanie systemu żywnościowego przyjaznego dla środowiska" – powiedział minister.

Robert Telus zwrócił jednocześnie uwagę na wyzwania, w tym zapewnienie opłacalności produkcji i uczciwych warunków konkurencji w całym sektorze rolno-spożywczym oraz przeprowadzenie rolnictwa przez transformację cyfrową i energetyczną.

"Polacy powinni zrozumieć, że bezpieczeństwo żywnościowe to bezpieczeństwo naszej ojczyzny i każdego z nas. To rolnicy dbają o nasze jedzenie, a to jest kluczowe dla Polski" – zaznaczył minister rolnictwa.

RARS uruchamia kontraktowanie kukurydzy

Dzisiejsza konferencja w Bratoszewicach była także okazją do poinformowania o decyzji w sprawie utworzenia rezerw kukurydzy.

"Premier Mateusz Morawiecki i minister Robert Telus podjęli decyzję o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą będziemy w najbliższych dniach skupować. Rozpoczynamy kontraktowanie. Naszym priorytetem jest jak najszybsza budowa rezerwy, która mogłaby być wykorzystana w planowaniu działań podczas kryzysu" – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Prezes Kuczmierowski przypomniał także, że RARS dotychczas zrealizowała dwa duże zadania, tworząc rezerwę pszenicy, masła i mleka w proszku. "Teraz planujemy zwiększenie rezerwy mleka i masła w proszku dostosowując się do zmieniających się trendów i cen surowców" – dodał prezes Agencji.

Aktualizacja SZRWRiR 2030

Prace nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 rozpoczęły się 16 lutego 2022 r. decyzją Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o konieczności zaktualizowania tego dokumentu. Natomiast ponad dwumiesięczne konsultacje publiczne trwają od 25 sierpnia br.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, we współpracy z regionalnymi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego i lokalnymi władzami, zorganizowało szereg spotkań w 16 województwach, aby przybliżyć tematykę zaktualizowanego dokumentu.

"Rozmowy z rolnikami to priorytet. Przeprowadziliśmy wiele spotkań w 16 województwach z organizacjami rolniczymi. Konsultacje społeczne są ważne. Pomagając rolnikom dbamy też o klientów, stabilizujemy ceny w sklepach i zapewniamy bezpieczeństwo dostaw żywności. Pandemia i wyzwania ostatnich lat pokazały, że nasze bezpieczeństwo żywnościowe jest kluczowe. Dlatego dążymy do utrzymania nieprzerwanych łańcuchów dostaw" – zaznaczył Robert Telus.

Minister zwrócił uwagę na możliwości inwestycyjne, jakie – dzięki środkom krajowym i unijnym – mają polscy rolnicy.

"Polski rolnik umie wykorzystać dostępne środki, dlatego inwestujemy w naszą strategię. Wspieramy ją finansowo zarówno z WPR, jak i krajowego budżetu, dbając o stabilność cen. Musimy pamiętać, że wieś to serce produkcji rolniczej. Strategia do 2030 r. to dokument, który kończymy, ale nasza praca na rzecz rolnictwa trwa" – podkreślił Robert Telus.

Dziś ostatni dzień konsultacji

Konsultacje publiczne Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030. trwają do 29 września 2023 r.

Projekt dokumentu jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/strategia-zrownowazonego-rozwoju-wsi-rolnictwa-i-rybactwa--aktualizacja.

Uwagi, wnioski, opinie można składać jeszcze dziś drogą tradycyjną lub elektronicznie: na adres strategia@minrol.gov.pl (tytuł wiadomości "Konsultacje SZRWRiR"), lub adres ePUAP: /5s4i53wlll/SkrytkaESP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.09.2023, 16:26
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.