Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Ograniczanie szkód w rolnictwie poprzez zrównoważone zarządzanie populacjami zwierząt chronionych (komunikat)

20.05.2025, 15:14aktualizacja: 20.05.2025, 15:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

15 maja 2025 r. w Brukseli odbyła się konferencja nt. zrównoważonego zarządzania populacją zwierząt chronionych, które wyrządzają szkody w rolnictwie – wydarzenie poświęcone aktualnym wyzwaniom związanym z rosnącą liczebnością zwierząt chronionych – w szczególności wilka – i uzasadnionym obawom społeczności wiejskich, bezpośrednio dotkniętych rosnącą populacją tego gatunku.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), Komisji Europejskiej (KE): dyrekcji generalnej ds. rolnictwa i obszarów wiejskich (DG AGRI) oraz dyrekcji generalnej ds. środowiska (DG ENV), a także przedstawiciele nauki i organizacji rolniczych.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że potrzebny jest proaktywny, kontrolowany i oparty na nauce model zarządzania dużymi drapieżnikami. Zapewni to stabilność populacji wilków oraz ograniczy szkody powodowane przez duże drapieżniki (zwłaszcza wilki), szczególnie w regionach, w których rozpowszechniony jest tradycyjny wypas zwierząt gospodarskich.

Obniżenie statusu ochrony wilka

Podczas dyskusji przedstawiciele KE przekazali m.in. informację, że 8 maja 2025 r. Parlament Europejski zagłosował za obniżeniem statusu ochrony wilka ze „ściśle chroniony” na „chroniony”. Dostosował tym samym przepisy dyrektywy siedliskowej do zmiany wprowadzonej 3 grudnia 2024 r. przez Komitet Konwencji Berneńskiej. Dzięki temu państwa członkowskie mają większą elastyczność w zarządzaniu populacją wilków.

Dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie się do jej wymogów.

Dane nt. wilka

Wg danych z 2023 r. szacuje się, że w Europie jest ok. 20 300 wilków, z czego w Polsce ponad 5000 (wg danych Głównego Urzędu Statystycznego).

W 2023 r. w Polsce stwierdzono przypadki zagryzień przez wilki łącznie ok. 2000 szt. zwierząt gospodarskich: owiec (69 proc.), bydła (20 proc.), kóz (9 proc.) i koni (2 proc.). Ponadto, w ciągu 5 lat dwukrotnie wzrosła wartość wypłacanych odszkodowań - w 2023 r. wyniosła blisko 3 mln zł.

Spotkanie dotyczyło obszaru działania Rady do Spraw Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) i odbyło się w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.

Organizatorem konferencji było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ jj/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.05.2025, 15:14
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ