Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MRiRW informuje:
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE. Głównym tematem obrad była dyskusja o postępach prac nad reformą WPR.
Podsumowanie chorwackiej Prezydencji w UE
Obrady prowadziła Chorwacja – po raz ostatni jako Prezydencja w UE. Przedstawiony do dyskusji ministrów raport prezydencji z postępu prac nad reformą WPR wskazuje tematy, które omawiano w czasie prezydencji oraz identyfikuje obszary, które wymagają dalszych prac i dyskusji. Podczas nieformalnej Rady, prowadzonej w formie video-konferencji, nie są podejmowane żadne wiążące decyzje.
Minister Ardanowski podziękował prezydencji chorwackiej za wysiłek i prace w Radzie w trakcie pierwszego półrocza 2020 roku, które były prowadzone w nadzwyczajnych warunkach wynikających z pandemii COVID-19.
Polskie stanowisko nt. płatności bezpośrednich i Zielonego Ładu– Z punktu widzenia Polski konieczne jest zamknięcie dyskusji i podjęcie decyzji w odniesieniu do przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych, ponieważ od tego zależy wiele szczegółowych rozwiązań, w tym przede wszystkim sprawa wyrównania płatności bezpośrednich – powiedział Minister Ardanowski.
W opinii Polski, w kontekście Zielonego Ładu należy podkreślić, że muszą zostać uwzględnione zarówno interesy rolników, jak i producentów sektora rolno-spożywczego oraz mieszkańców obszarów wiejskich.– Na pewno cele Zielonego Ładu i tych strategii towarzyszących nie są przez nas kwestionowane ale muszą być skorygowane i skoordynowane z innymi strategiami Unii Europejskiej tak, żeby interesy wsi i rolników nie były zagrożone – powiedział polski minister rolnictwa.
Dla Polski nadal ważnym rozwiązaniem jest zwolnienie małych gospodarstw z warunkowości. Proponowany w rozporządzeniu horyzontalnym uproszczony system kontroli małych gospodarstw w zakresie warunkowości nie stanowi dobrego rozwiązania i wymaga dalszej dyskusji.
– Oceniamy bardzo pozytywnie propozycje prezydencji dotyczące nowego modelu wdrażania. Zaproponowane rozwiązania w zakresie kwot jednostkowych i raportowania należy utrzymać – to jest dobra praca prezydencji – podkreślił Minister Ardanowski.
Ponadto Polska uważa, że do limitu wydatków na klimat i środowisko należy wliczać 100% płatności ONW i, przynajmniej częściowo, inwestycje w II filarze. Dalszej dyskusji wymaga także sposób wdrożenia eko-schematów oraz zakres sektorów, w których można będzie stosować płatności związane z produkcją.
– Musimy przyspieszyć nasze prace nad wdrożeniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Tego oczekują rolnicy europejscy i tego wymaga Europa wychodząca z koronawirusa – podkreślił minister Ardanowski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mom/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.06.2020, 19:55 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |