Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Prewencja i mobilizacja. W Sejmie informacja na temat działań blokujących transmisję wirusa pryszczycy w Polsce (komunikat)

02.04.2025, 16:45aktualizacja: 02.04.2025, 18:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

"Sytuacja jest dynamiczna i wymaga nadzwyczajnego zaangażowania nas wszystkich" – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu RP. Szef resortu rolnictwa wymienił prowadzone i koordynowane przez MRiRW oraz służby weterynaryjne działania prewencyjne, których celem jest przeciwdziałanie wystąpieniu wirusa pryszczycy na terytorium Polski.

W swoim wystąpieniu minister Czesław Siekierski podkreślił, że jego celem nie jest wywoływanie nadmiernego niepokoju, jednak nie można ukrywać, że skala zagrożenia, z którym obecnie mierzy się resort rolnictwa i służby weterynaryjne, jest duża i wymaga nadzwyczajnej mobilizacji.

Hodowla bydła i produkcja mleka w Polsce

Przypomnijmy, że zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w Polsce jest utrzymywanych ok. 6,3 mln sztuk bydła, z czego prawie 2 mln to bydło mleczne. Jesteśmy, po Niemczech i Francji, trzecim w Unii Europejskiej krajem z największym pogłowiem krów mlecznych. Zaledwie trzy województwa – wielkopolskie, mazowieckie oraz podlaskie – odpowiadają za 54 proc. krajowej hodowli bydła.

Ponadto Polska eksportuje 80 proc. produkcji wołowiny i ponad 30 proc. produkcji mleka – głównie do krajów Unii Europejskiej.

Minister Siekierski przypomniał, że na polską hodowlę trzody chlewnej składa się obecnie ponad 8,8 mln sztuk, a hodowla owiec w Polsce wynosi ok. 280 tys. sztuk.

Prewencja i mobilizacja

"Doświadczenia Wielkiej Brytanii z 2001 r. związane z wystąpieniem pryszczycy oraz obecne, Węgier i Słowacji, pokazują, jak dramatyczne w skutkach są konsekwencje potencjalnego wystąpienia wirusa pryszczycy. Z powodu zarażenia wirusem pryszczycy Brytyjscy rolnicy musieli wybić łącznie ponad 6 mln zwierząt, co przełożyło się na straty w wysokości ponad 8,5 mld funtów. Z kolei słowacki rząd oszacował, że odbudowa stad hodowlanych już zainfekowanych pryszczycą może potrwać kilka lat i pochłonąć ponad 60 mln euro" – powiedział minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że w Polsce nie ma pryszczycy, a resort dokłada wszelkich starań, aby podejmowane działania prewencyjne były możliwie szeroko zakrojone i skuteczne.

Minister Siekierski zaznaczył, że właśnie prewencja jest w aktualnej sytuacji najważniejszą kwestią, o którą MRiRW dba od momentu pojawienia się pierwszego ogniska pryszczycy – w Niemczech.

"Wprowadziliśmy rozporządzenia uszczelniające granice natychmiast po potwierdzeniu nowych ognisk pryszczycy, jeszcze przed wprowadzeniem jakichkolwiek decyzji wykonawczych przez Komisję Europejską. Do tej pory zrobiliśmy znacznie więcej, niż wynikało z unijnych procedur. Sytuacja jest poważna i nic nie może ograniczać naszej determinacji w zapobieganiu przedostania się pryszczycy na terytorium Polski" – podkreślił minister Siekierski.

Bieżące działania prewencyjne MRiRW

Resort prowadzi i koordynuje następujące działania:

- Współpraca ze Strażą Graniczną, Policją, Strażą Pożarną, Krajową Administracją Skarbową oraz z Inspektoratem Weterynarii, który pełni funkcje koordynacyjne.

- Dyżury służb weterynaryjnych w systemie 24-godzinnym, z wykorzystaniem systemu TRACES do monitorowania przemieszczania się zwierząt przez terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, na 10 przejściach granicznych.

- Bramki dezynfekcyjne i maty rozstawione na przejściach granicznych.

- Kontrola wszystkich gospodarstw, do których trafiły transporty zwierząt przed potwierdzeniem ognisk pryszczy na Słowacji. Wszystkie zwierzęta zostały przebadane i są objęte monitoringiem Inspektoratu Weterynarii.

- Działanie Laboratorium Pryszczycy w Zduńskiej Woli w trybie 24-godzinnym. Planowane uruchomienie laboratorium w Puławach.

- Monitoring i analiza sytuacji podczas codziennych odpraw sztabu kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w znacznej części z udziałem wojewodów i służb weterynaryjnych, koordynujących działania na Śląsku, Podkarpaciu, Opolszczyźnie i w Małopolsce.

Aktualne informacje nt. pryszczycy

Wszystkie bieżące informacje związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP i działaniami prewencyjnymi są dostępne na stronie MRiRW pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo oraz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/.

Link do wystąpienia ministra Czesława Siekierskiego w Sejmie: https://www.youtube.com/watch?v=cWSmfXYIzr8

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mbed/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.04.2025, 16:45
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ