Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP – poniżej najważniejsze informacje.
W Polsce nie odnotowano żadnego ogniska pryszczycy, a sytuacja epidemiologiczna Słowacji i Węgier nie ulega zmianie od 4 kwietnia br.
Wczoraj wygasła decyzja Komisji Europejskiej ustanawiająca obszar buforowy na terenie Niemiec, co oznacza, że od dziś Niemcy (podobnie jak Polska) mają status kraju wolnego od pryszczycy.
Inspekcja Weterynaryjna na bieżąco monitoruje sytuację epizootyczną i w każdym przypadku, gdy zachodzi jakiekolwiek podejrzenie, przeszkoleni pracownicy inspekcji pobierają od zwierząt próbki do badań w kierunku pryszczycy. Badaniom poddawane są także zwierzęta dzikie. Od stycznia do wczoraj przebadano 278 dzików i 80 jeleniowatych w powiatach położonych na granicy z Brandenburgią. Wszystkie wyniki badań były ujemne co oznacza, że wirus z Niemiec nie przedostał się na terytorium Polski.
Przed wzmożonym przedświątecznym ruchem granicznym przypominamy, że w związku z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi, wszystkie transporty pojazdów przewożących przez południową granicę Polski żywe zwierzęta parzystokopytne, w tym gatunki wrażliwe (bydło, owce, kozy i świnie), produkty pochodzenia zwierzęcego uzyskane z ww. zwierząt, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, w tym karmę dla zwierząt domowych, obornik, słomę i siano kierowane są do przejść granicznych zlokalizowanych:
- w województwie podkarpackim – przejście graniczne Barwinek;
- w województwie małopolskim – przejście graniczne Chyżne;
- w województwie śląskim – przejście graniczne Cieszyn-Boguszowice i autostrada A1 – Gorzyczki(granica polsko-czeska) oraz przejście graniczne Zwardoń (granica polsko-słowacka);
- w województwie opolskim – przejście graniczne Trzebina.
Wszystkie transporty na w/w towary są kontrolowane, a pojazdy poddawane są pełnej dezynfekcji. Mapa przejść granicznych jest dostępna również na stronie internetowej GIW: https://bip.wetgiw.gov.pl/pr/fmd/.
Intensywne kontrole, ze względu na przedświąteczną aktywność handlową, trwają także w sklepach, na placach handlowych i targowiskach. W Polsce konsumenci mogą nabywać towary z bezpiecznych źródeł pochodzenia. Przypominamy, w placówkach oferujących artykuły mięsne (także wielkopowierzchniowych) intensywne kontrole prowadzi Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wzmożone kontrole mięsa w zakresie znakowania i identyfikacji kraju pochodzenia oraz mleka pozyskiwanego od zwierząt parzystokopytnych (w szczególności bydła, owiec, kóz i świń) ze szczególnym uwzględnieniem krajów, na których terytorium potwierdzono ogniska pryszczycy (Słowacja, Węgry oraz Niemcy) prowadzone są również przez Państwowa Inspekcję Sanitarną. Każdorazowo, w przypadku ujawnienia produktów pochodzących z nielegalnych źródeł, należy niezwłocznie powiadomić właściwe miejscowo organy Inspekcji Weterynaryjnej.
Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.
Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii www.wetgiw.gov.pl.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kk/ mick/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.04.2025, 16:20 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |