Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Pryszczyca – aktualizacja komunikatu MRiRW na 13 kwietnia 2025 r. (komunikat)

13.04.2025, 21:30aktualizacja: 14.04.2025, 16:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP – najważniejsze informacje:

1. W Polsce nie ma pryszczycy i na chwilę obecną nie ma podejrzeń tej choroby. Stabilna jest sytuacja na Słowacji – od 4 kwietnia brak nowych ognisk. Od 2 kwietnia nie stwierdzono również nowych ognisk na Węgrzech.

2. Zespół Zarządzania Kryzysowego, działający w MRiRW, przeanalizował dziś (niedziela, 13.04.2025 r.) zadania kolejnego etapu przygotowań zabezpieczających na ewentualność wystąpienia w Polsce wirusa pryszczycy. Zrobiono przegląd zasobów i możliwości operacyjnego działania w obszarze utylizacji i zagospodarowania zwłok zwierząt, które – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa – stanowią uboczny produkt pochodzenia zwierzęcego kategorii 1 lub 2 (martwe zwierzęta gospodarskie zabite w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, w tym pryszczycy). W myśl przepisów, taki materiał powinien być obligatoryjnie przewieziony szczelnymi środkami transportu, do uprawnionych zakładów sektora utylizacyjnego (zakłady przetwórcze kat. 1 lub 2, spalarnie), w celu przetworzenia metodą sterylizacji ciśnieniowej lub spalenia.

3. Podsumowując zdolności operacyjne sektora utylizacji wskazano, że:

- w Polsce działa obecnie 20 zakładów sektora utylizacyjnego

(4 spalarnie oraz 16 zakładów przetwórczych kat. 1 oraz 2),

w których może odbywać się unieszkodliwienie martwych zwierząt pochodzących z ognisk pryszczycy;

- całkowita dzienna, maksymalna zdolność przerobowa zakładów wynosi ok. 3 300 ton (obecnie zakłady przetwarzają średnio ok. 1 850 ton surowca na dobę, co oznacza, że dobowa krajowa rezerwa wynosi jeszcze ok. 1 450 ton);

- zakłady posiadają łącznie ok. 421 środków transportu do przewozu martwych zwierząt, o jednoczesnej całkowitej maksymalnej zdolności transportowej na poziomie ok. 5 300 ton.

4. W nawiązaniu do raportów przekazywanych z działań prewencyjnych prowadzonych na przejściach granicznych przypominamy: kontroli i dezynfekcji poddawane są wszystkie samochody przewożące zwierzęta oraz samochody-chłodnie, w których transportowana jest żywność. Na przejściu w Barwinku przygotowywany jest dodatkowy pas dla samochodów powyżej 7,5 tony.

Jednocześnie dementujemy nieprawdziwe przekazy publikowane w mediach społecznościowych, gdzie w prywatnie rejestrowanych filmach „dokumentowane” są rzekome „nieszczelności kontroli”.

Przypominamy, szczegółową kontrolą i dezynfekcją nie są (i nie były) objęte samochody osobowe oraz pojazdy transportujące materiały niemające bezpośredniego związku z transmisją wirusa pryszczycy (dla przykładu: jak wynika z raportów granicznych, przez przejście w Barwinku przejeżdża na dobą 1850 pojazdów ze Słowacji, z czego 1/4 to transporty kamieni i materiałów wykorzystywanych do budowy trasy S19).

UWAGA: takie transporty nie podlegają kontroli i dezynfekcji, zatem wykorzystywanie tych przykładów w narracji o „nieszczelności granic” jest szkodliwą dezinformacją. Wszystkie tego typu działania mogą być analizowane przez wydział Policji do walki z cyberprzestępczością.

Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca

Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii www.wetgiw.gov.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wbr/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.04.2025, 21:30
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ