Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce – najważniejsze informacje.
W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Stabilna sytuacja jest na Słowacji i na Węgrzech.
Nadal prowadzone są 24-godzinne kontrole na 7 przejściach granicznych, do których przekierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne i produkty odzwierzęce. Również do wyznaczonych 7 przejść granicznych (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze-Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone) kierowane są pojazdy przeznaczone do przewozu paszy, słomy i siana. Wszystkie transporty na tych granicach są poddawane dodatkowej kontroli i dezynfekcji. Przypominamy, iż w pasach dróg krajowych ustawione są tablice informacyjne i znaki drogowe o ograniczeniach w ruchu wjazdowym do Polski.
W laboratorium w Puławach trwają badania nowych podejrzeń HPAI (wysoce zjadliwej grypy ptaków) w województwie wielkopolskim (powiat kaliski). Podejrzenie dotyczy gospodarstwa komercyjnego, utrzymującego ponad 23 tys. kur rzeźnych. Gospodarstwo znajduje się na terenie strefy buforowej, ustanowionej w związku z wcześniejszymi ogniskami tej choroby na terenie tego województwa.
W związku ze wzmożonym ruchem turystycznym (weekend majowy) apelujemy do wszystkich osób planujących pobyt lub przejazd tranzytem przez Słowację i Węgry o wyjątkową ostrożność i bezwzględne utrzymanie zasad bioasekuracji. Przypominamy, że wirus pryszczycy może przenosić się na znaczne odległości również na kołach samochodów, na odzieży i zakupionych produktach. Jeśli to możliwe planujmy podróż z ominięciem stref, które na obszarze Słowacji i Węgier objęte są ograniczeniami w związku z występowaniem ognisk pryszczycy. Pamiętajmy: zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa mogą być produkty i żywność wwieziona z obszarów zagrożonych chorobą. Po powrocie do Polski warto skorzystać z myjni samochodowej zlokalizowanej najbliżej granicy. Unikajmy kontaktu ze zwierzętami wrażliwymi na pryszczycę przez minimum 48 godzin po powrocie do domu. Unikajmy kontaktu ze zwierzętami (także w lasach) poza granicami kraju. Pamiętajmy: łatwość przenoszenia wirusa pryszczycy jest niezwykle wysoka.
Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.
Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii www.wetgiw.gov.pl.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kk/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2025, 19:10 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |