Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
1. W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Od 17 kwietnia 2025 r. nie odnotowano także żadnych nowych ognisk na Węgrzech i Słowacji.
2. W ciągu ostatnich 24 godzin nie odnotowano transportów zwierząt parzystokopytnych do Polski z Węgier i ze Słowacji.
3. Oczekujemy na publikację Decyzji Wykonawczej Komisji z 25 kwietnia 2025 r. zmieniającej załącznik do DWK 2025/672, w którym zostały powiększone obszary objęte restrykcjami na Węgrzech, w związku ze stwierdzeniem ostatniego ogniska pryszczycy.
4. W przypadku grypy ptaków (HPAI) z 82 ognisk w stadach komercyjnych, 41 ognisk odnotowano w samym tylko województwie wielkopolskim, 21 w województwie mazowieckim i 7 w województwie warmińsko-mazurskim. Wszystkie ogniska grypy ptaków w gospodarstwach komercyjnych objęły pogłowie 7,5 mln sztuk drobiu. W ramach stwierdzanych ognisk zidentyfikowano także 65 gospodarstw kontaktowych, w których ubito prawie 4 mln sztuk drobiu.
5. Procentowy udział liczby ognisk HPAI w poszczególnych grupach produkcyjnych wskazuje dotychczas na: 35-procentowy udział gospodarstw utrzymujących indyki rzeźne, 16-procentowy kur niosek, 15-procentowy niosek stad rodzicielskich dla brojlerów kurzych, 10-procentowy dotyczył stad rodzicielskich kaczek brojlerów, 9-procentowy gospodarstw utrzymujących kaczki rzeźne i 8-procentowy gęsi stad zarodowych i rzeźnych.
6. Do dziś, tj. 27 kwietnia 2025 r. w Polsce potwierdzono również 55 ognisk HPAI u dzikich ptaków.
7. Obecnie w Unii Europejskiej największą liczbę ognisk grypy ptaków odnotowano na Węgrzech (98) oraz we Włoszech (21).
8. Stwierdzone 23 ogniska rzekomego pomoru drobiu (ND) w gospodarstwach komercyjnych dotyczą kur rzeźnych oraz jedno ognisko dotyczy indyków rzeźnych. W tym roku najwięcej przypadków ND stwierdzono na Mazowszu (7), Lubelszczyźnie (6), po 3 na Podkarpaciu i Podlasiu oraz 2 w województwie łódzkim. Pojedyncze ogniska stwierdzono w województwach kujawsko-pomorskim i małopolskim.
9. Przypominamy, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podpisał rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu. Rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia w trybie pilnym. Jego celem jest wzmocnienie zasad bioasekuracji przez hodowców drobiu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kpr/ sdd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.04.2025, 17:00 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |