Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce – najważniejsze informacje:
1. W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Bez nowych zakażeń pozostają także Słowacja i Węgry, ale Komisja Europejska przedłużyła ograniczenia w tych krajach do 30 maja 2025 r.
2. Zespół Zarządzania Kryzysowego po raz kolejny przypomina wszystkim hodowcom o bezwzględnym nakazie stosowania zasad bioasekuracji. Niestety, wraz z nowym ogniskiem HPAI, potwierdzonym 2 maja 2025 r., liczba ognisk wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków wzrosła w Polsce do 85 i objęła już ponad 7 mln 700 tys. ptaków. Apelujemy do rolników, hodowców i wszystkich osób mających bieżący kontakt z hodowcami o odpowiedzialne zachowania i bezwzględne stosowanie zaostrzonych zasad ochrony.
3. Przypominamy uzgodniony z branżą program walki z rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w naszym kraju. Wszystkie regulacje mają być bezwzględnie realizowane przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną. Wynegocjowane ustalenia obejmują:
- Wydłużenie czasu między wstawieniami drobiu do 14 dni, połączone z dodatkową, urzędową kontrolą dezynfekcji.
- Zwiększenie obszaru zagrożonego o dodatkowe 5 km w przypadku potwierdzenia ogniska.
- Kontrolę przez lekarzy weterynarii zweryfikowanych planów bioasekuracji, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji epizootycznej na poziomie powiatu, podpisanych przez lekarza weterynarii prowadzącego stado. Przypadki stwierdzenia ogniska i wystąpienia niezgodności stanu faktycznego z planem bioasekuracji będą skutkować brakiem przyznania odszkodowania.
- Wprowadzenie cotygodniowego monitoringu w obszarach objętych ograniczeniami – stanu zdrowia ptaków i próbkobrania we współpracy z lekarzem weterynarii prowadzącym stado i powiatowym lekarzem weterynarii.
- Dostosowanie obsady/zagęszczenia obiektów poprzez narzucenie maksymalnej obsady, definiowanej przez PLW dla każdej fermy, w której w najbliższych tygodniach planowane jest zasiedlenie; zakaz wydawania odstępstw na zwiększenie obsady.
- Fermy, na których wystąpiły ogniska – minimalna przerwa w produkcji 40 dni od dezynfekcji ostatecznej, dopuszczenie do produkcji po kontroli PLW, weryfikacji badań czystościowych, potwierdzających nieobecność wirusa HPAI, ND; zasiedlanie zwierzętami wskaźnikowymi i utrzymywanie przez 21 dni wyłącznie zwierząt wskaźnikowych.
- Ekipy do wyłapywania przy załadunku – w obszarach zagrożonych, poszerzonych o 5 km, stworzenie przez zakłady harmonogramów i stref/obszarów działania/pracy konkretnych grup ludzi poprzez ich wskazanie (jako element bioasekuracji) – zasada „cały kurnik pełny – cały kurnik pusty”.
- Wyznaczenie pracowników do poszczególnych ferm – wyznaczeni tylko do jednej fermy pracownicy z zakazem pracy, a nawet przemieszczania się incydentalnego do innych obiektów (wykaz personelu wraz z oświadczeniami o braku kontaktu z drobiem i dzikim ptactwem wolnożyjącym poza miejscem pracy oraz o wiedzy o zakazie kontaktu ze zwłokami drobiu i dzikiego ptactwa wolnożyjącego przez 72 h przed przystąpieniem do pracy).
- Zakłady Wylęgu Drobiu – przesyłanie harmonogramu transportów jaj i piskląt jednodniowych z minimum 72-godzinnym wyprzedzeniem do PLW właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do PLW właściwego dla miejsca przeznaczenia.
- Zakaz organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń ptaków na terenie województw, w których nie są wygaszone ogniska HPAI, w okresie obowiązywania restrykcji.
- Powiadamianie o transportach – przesyłanie harmonogramu transportów jaj i piskląt jednodniowych z minimum 72-godzinnym wyprzedzeniem do PLW właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do PLW właściwego dla miejsca przeznaczenia; PLW miejsca przeznaczenia wprowadza zakaz wstawienia piskląt, jeśli wynik kontroli bioasekuracji okaże się niezadowalający.
- Wymóg każdorazowej dezynfekcji pojazdów dostarczających pasze/odbierających uppz przed wjazdem do gospodarstwa (uwzględnić w planach bioasekuracji).
- Wydanie przez PLW rozporządzenia na podstawie art. 45 ust. 1 pkt. 4 i 11 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt od chwili powzięcia podejrzenia do czasu uzyskania wyników badania, którym PLW zakaże zasiedlania gospodarstw w obszarze 3 km (po uzyskaniu wyniku – odpowiednio – rozszerzenie terytorialne zakazu lub uchylenie rozporządzenia).
4. Od 29 kwietnia 2025 r. obowiązują też nowe regulacje dotyczące występowania rzekomego pomoru drobiu, wprowadzone na mocy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rozporządzenie wprowadza obowiązek bezwzględnej bioasekuracji oraz obowiązek szczepienia kur i indyków (od 13 maja), utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz zakładach wylęgu drobiu – link do komunikatu: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca---aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-26-kwietnia-2025-r.
Przypominamy, że wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.
Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii www.wetgiw.gov.pl.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ wbr/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.05.2025, 18:36 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |