Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Przyszłość polskiego rolnictwa wobec wyzwań XXI wieku: 75-lecie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego (komunikat)

22.05.2025, 17:20aktualizacja: 22.05.2025, 17:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

"Gospodarka żywnościowa, a wraz z nią ekonomika rolnictwa i gospodarki żywnościowej, odgrywała i odgrywa podstawową rolę w procesie zmian, które zachodziły w obszarze rolnictwa na przestrzeni ponad 20 lat. Niezależność żywnościowa jest nieodłącznym elementem bezpieczeństwa, dlatego wytwarzanie własnych surowców rolnych i żywności to strategiczne zadanie nie tylko każdego państwa, lecz także dla Unii Europejskiej" – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas uroczystego otwarcia konferencji z okazji 75-lecia Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego (IERiGŻ-PIB).

Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń i poglądów między przedstawicielami administracji publicznej, naukowcami oraz praktykami. Gośćmi honorowymi konferencji byli również: dyrektor IERiGŻ-PIB prof. Marek Wigier, przewodniczący Rady Naukowej IERiGŻ-PIB prof. Walenty Poczta, ambasador nadzwyczajny i pełnomocnik Republiki Francuskiej w Polsce Etienne de Poncins oraz naukowcy IERiGŻ-PIB prof. Andrzej Kowalski i prof. Józef St. Zegar.

Podczas paneli dyskusyjnych uczestnicy wydarzenia omówili kluczowe zmian na obszarach wiejskich i w rolnictwie w kontekście obecności Polski w Unii Europejskiej oraz najważniejsze wyzwania stojące przed sektorem rolno-żywnościowym, dotyczące m.in. pozycji sektora żywnościowego w gospodarce, mechanizmów rynkowych, zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska oraz przemian na polskiej wsi i w rolnictwie.

"Ponad 20 lat temu rozpoczęliśmy trudny proces przekształceń strukturalnych. Zdołaliśmy przygotować polskie rolnictwa do wejścia w struktury Unii Europejskiej tak, że na minione lata możemy spojrzeć z dumą. Nasi rolnicy skutecznie wykorzystali wsparcie wspólnotowe i działania polityki krajowej. Należy jednak pamiętać, że ten proces nie jest zakończony. Polskie rolnictwo musi i będzie podlegać stałym procesom modernizacji i restrukturyzacji" – podkreślił minister Siekierski.

Przewodniczący resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na wyzwania, jakie niosą ze sobą m.in. włączanie Ukrainy w struktury unijne, globalizacja rynków żywnościowych i umowy o wolnym handlu – w związku z rosnącym globalnym popytem na żywność, potrzeba wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym oraz wyzwania klimatyczne, w tym dostępność do wody.

Mówiąc o zmieniającym się charakterze wsi i obszarów wiejskich, minister Siekierski podkreślił, że nadal najważniejszą funkcją tych regionów jest produkcja rolna – dlatego potrzebne są takie rozwiązania naukowe, które wzmocnią żywotność agrobiznesu i sprawią, że wieś będzie atrakcyjnym miejscem do pracy i życia.

"Potrzebujemy wsparcia nauki, odpowiedniej diagnozy sytuacji, analizy zagrożeń, szans i możliwości wykorzystania naszych mocnych stron. Instytut przez 75 lat swojego istnienia odważnie i skutecznie mierzy się z tymi zadaniami. Dzięki temu możemy mądrze i odpowiedzialnie wspierać rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich" – powiedział minister Siekierski.

Zasłużony dla Rolnictwa

Podczas konferencji minister rolnictwa i rozwoju Czesław Siekierski wręczył medale oraz odznaki honorowe Zasłużony dla Rolnictwa. Wydarzenie odbyło się pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE oraz został objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mbed/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.05.2025, 17:20
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ