Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Spotkanie z sadownikami (komunikat)

21.06.2024, 18:58aktualizacja: 24.06.2024, 11:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Minister Czesław Siekierski spotkał się dziś z przedstawicielami sadowników z województwa mazowieckiego podczas uroczystości otwarcia Przetwórni Suszów Owocowych Rajpol w Bielanach. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mirosław Maliszewski.

Rola sadownictwa w sektorze rolnym

"Sadownictwo jest bardzo ważnym sektorem polskiego rolnictwa. Nasz kraj jest największym producentem jabłek w Europie i trzecim na świecie. Polskie jabłka można znaleźć na półkach sklepowych w wielu krajach, nie tylko Unii Europejskiej. Zainteresowanie importerów z różnych stron świata dynamicznie rośnie" – powiedział minister Czesław Siekierski podczas uroczystości w Bielanach.

Firma Rajpol to lider wśród grup producentów owoców w Polsce. Działa od ponad 20 lat i liczy 170 udziałowców. Łączna powierzchnia prowadzonych przez nich sadów liczy 1800 ha.

Minister zaznaczył, że firma odniosła sukces, ponieważ wszyscy udziałowcy potrafili porozumieć się i współpracować ze sobą.

"Warto podkreślić, jak wielka jest siła współdziałania, dlatego resort rolnictwa chce realizować wsparcie dla wszelkich form współdziałania rolników. Będziemy też zabiegać o nowe rynki zbytu, ale musimy pamiętać, że konkurencja jest duża" – zaznaczył minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że ponad 40 proc. żywności produkowanej w naszym kraju sprzedajemy poza granicami Polski.

"Mamy jednak problem z nadmiernym napływem niektórych towarów rolnych z innych obszarów, czasami towarów dużo tańszych, ale niższej jakości. Dotyczy to także owoców. Wzmacniamy systemy kontroli związanej z jakością. Wiemy, że żywność, którą produkujemy w naszym kraju spełnia najwyższe normy. Sadownicy pilnują wszystkich standardów jakości" – podkreślił minister Siekierski.

Nowa inwestycja

Otwarta dziś suszarnia owoców Rajpol, zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów do magazynowania, sortowania i pakowania owoców. Obiekt wyposażony jest w nowoczesną linię do obierania, cięcia, suszenia i pakowania suszu owocowego do opakowań zbiorczych i jednostkowych. Przetwórnia jest kolejnym krokiem w rozwoju Grupy Producentów Rajpol.

Promocja polskich jabłek

Minister Siekierski podziękował firmie za duży wkład w promocję polskiej żywności zarówno w kraju, jak i zagranicą.

"Jabłka i chipsy z Rajpolu trafiają na rynek krajowy, jak również na rynki ponad 20 krajów zarówno europejskich, jak i światowych. W ubiegłym tygodniu uświetniły też debatę podsumowującą 20-lecie akcesji polskiego rolnictwa do UE, która odbywała się w MRiRW" – podkreślił szef resortu rolnictwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ klem/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.06.2024, 18:58
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ