Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Wiejskość – czym dzisiaj jest? (komunikat)

09.05.2025, 22:26aktualizacja: 09.05.2025, 22:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Wiejskość – czym dzisiaj jest?

Przedmiotem dyskusji podczas ostatniego dzisiejszego panelu pt. Poza dużymi miastami były takie kwestie, jak rozumienie pojęcia wiejskości, podejście rolnika do ziemi, popularność kierunków rolniczych na uczelniach czy wizerunek wsi i rolnika.

Panel poprowadziła Wanda Chmielewska-Gill z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a dyskutowali:

Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi;

prof. dr hab. Michał Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;

Bronisław Komorowski, były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej;

Eugeniusz Grzeszczak, Łowczy Krajowy, były wicemarszałek Sejmu RP;

Stanisław Kalemba, były minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak rozumieć dziś "wiejskość", czyli współczesny obraz wsi

Uczestnicy panelu zgodnie przyznali, że na polskiej wsi w ciągu ostatnich 20-30 lat doszło do wielkich przemian, obejmujących zarówno obraz wsi, jak i ludzką mentalność czy źródła dochodów mieszkańców. Dziś tylko 10 proc. ludności zamieszkującej obszary wiejskie to rolnicy. Jaka jest więc współczesna wieś i czym dziś jest wiejskość?

Bronisław Komorowski, były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

"Wiejskość to wartość. Dla mnie wiejskość jest dość odległa od rolnictwa i to przede wszystkim miejsce zamieszkania. Dziś mieszkańcy wsi zwykle pracują w miastach, mają swoje firmy, pracują w usługach, czasem w otoczeniu rolnictwa czy w przemyśle spożywczym. Ale wiejskość to nadal siła i bliskość związków sąsiedzkich i rodzinnych. Wieś jest miejscem, gdzie ludzie o sobie sporo wiedzą i z jednej strony mają do siebie trochę pretensji, ale z drugiej pomagają sobie w potrzebie. Wiejskość to poczucie współodpowiedzialności za siebie".

Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi:

"Na wsi jest coraz więcej handlu i usług. Tu wypada chodzić do kościoła, który jest ważnym miejscem spotkań. Na wsiach obudziły się Koła Gospodyń Wiejskich i są bardzo aktywne. Kwitnie życie kulturalne, powstają chóry, a nawet teatry wiejskie. Cieszy fakt, że coraz więcej jest kobiet wśród sołtysów".

Eugeniusz Grzeszczak, Łowczy Krajowy, były wicemarszałek Sejmu RP:

"Wielkopolska wieś to tradycje pracy u podstaw. Cechują nas też przedsiębiorczość i gospodarność. Wielkopolska dziś stoi nowoczesnym rolnictwem. Wielkopolska wiejskość to współpraca organizacji i samorządów. To także kultura, która u nas kwitnie".

Czym dziś dla rolnika jest ziemia?

Uczestnicy panelu dyskutowali o podejściu dzisiejszego rolnika do ziemi – czy rolnik jest przywiązany do swojej ziemi i czy stanowi ona dla niego wartość większą niż tylko czynnik produkcji rolnej i lokata kapitału.

Stanisław Kalemba, były minister rolnictwa i rozwoju wsi:

"W moim przekonaniu ziemia rolna to nie jest zwykły czynnik produkcji, to coś więcej, to czynnik suwerenności. Nasza ziemia jest głównie własnością naszych rolników i tak powinno pozostać. W Polsce z jednej strony jest głód ziemi, a z drugiej – problem z następcami w gospodarstwach. Rolnicy rozstają się z ziemią nie dlatego, że chcą, ale dlatego, że muszą ze względów finansowych. Powodem jest niewystarczająca dochodowość rolnictwa i zmniejszające się dopłaty".

Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi:

"Ziemia to produkcja żywności i element rynku. To świetna lokata kapitału. Obserwujemy, że rolnicy coraz częściej przekazują swoją ziemię w dzierżawę".

Kształcenie wyższe w zawodzie rolnika

Prof. dr hab. Michał Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie przytoczył dane, zgodnie z którymi coraz mniej młodzieży, wybierając studia, decyduje się na kierunki rolnicze. Tymczasem rolnictwo potrzebuje wykwalifikowanych kadr.

prof. dr hab. Michał Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:

"Potrzebna jest modyfikacja programu nauczania na kierunkach rolniczych, tak aby studenci dostali to, czego dziś potrzebują. Młodzież ze wsi i małych miasteczek bardzo chętnie wybiera jako kierunki kształcenia ekonomię, finanse, zarządzanie czy logistykę – to, co jest potrzebne w rolnictwie nowoczesnym i w otoczeniu rolnictwa".

Seniorzy na wsi

O sytuacji seniorów na dzisiejszej wsi mówił były minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba. Zauważył, że na wsi powstaje coraz więcej miejsc aktywności dla seniorów – świetlice, domy senioralne czy domy kultury, gdzie seniorzy mogą się spotykać i integrować z innymi mieszkańcami. Podkreślił także ważną rolę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Stanisław Kalemba, były minister rolnictwa i rozwoju wsi:

"Dla ludności wiejskiej rola KRUS jest bardzo ważna. To wielkie osiągnięcie, którego trzeba bronić. Odrębne systemy ubezpieczeń społecznych dla rolników są też na Zachodzie Europy".

Odczarowanie wizerunku wsi i rolnika

Jak podkreśliła moderator panelu Wanda Chmielewska-Gill, odczarowanie wizerunku wsi i rolnika jest jednym z najważniejszych celów tego Kongresu. Rektor SGGW Michał Zasada podkreślił, że jednym z powodów niedostatecznego zainteresowania studentów kierunkami rolniczymi jest właśnie postrzeganie wsi i zawodu rolnika.

prof. dr hab. Michał Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:

"Praca rolnika nadal jest w polskim społeczeństwie postrzegana jako mało atrakcyjna, brudna, podobnie jak zamieszkanie na wsi. Dlatego zadaniem uczelni kształcących na kierunkach rolniczych i rządu jest odczarowywanie tego wizerunku wsi i rolnika. Musimy pokazywać, że rolnictwo może być ciekawym zawodem, przynoszącym dobre dochody, a wieś – dobrym miejscem do życia".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2025, 22:26
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ