Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: wsłuchujemy się w postulaty polskich rolników (komunikat)

12.10.2023, 23:10aktualizacja: 12.10.2023, 23:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Po raz kolejny pokazujemy, że prawo, które tworzymy i decyzje, które podejmujemy w większości są uzgodnione z rolnikami – podkreślił dziś minister Robert Telus ogłaszając kolejne decyzje, które przyniosą korzyści rolnikom, całej branży rolno-spożywczej.

Agroport w Świnoujściu

"Dziś rano w obecności sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury Marka Gróbarczyka Porty Szczecińskie i spółka RSSI podpisały list intencyjny w sprawie powołania agroportu w Świnoujściu. To już drugi agroport, co jest niezwykle istotne w kontekście eksportu polskiego zboża i polskich produktów rolno-spożywczych" – poinformował minister Robert Telus.

Dwa nowe rozporządzenia

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus oraz sekretarz stanu Janusz Kowalski odwiedzili dziś gospodarstwo pszczelarskie państwa Nowakowskich w Skierniewicach. Przedstawili tam szczegóły dwóch nowych rozporządzeń podpisanych wczoraj.

Znakowanie miodu

"To dobre dla pszczelarzy i konsumentów proste rozporządzenie" – stwierdził minister Robert Telus. Minister podpisał nowelizację rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych.

Cel nowelizacji rozporządzenia

Celem nowelizacji jest poprawa identyfikacji miodów na rynku w zakresie państwa pochodzenia.

Minister podkreślił, że proponowana zmiana jest odpowiedzią na wnioski pszczelarzy, którzy zwracali się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z postulatami wprowadzenia skutecznych działań informacyjnych mających na celu udostępnienie konsumentom informacji o pochodzeniu miodu.

"Nowe regulacje prawne dają konsumentom pełną informację o kraju pochodzenia miodu, w tym o pochodzeniu każdego z miodów, jeżeli jest on mieszanką różnych miodów" – dodał szef resortu rolnictwa.

"Jednocześnie przygotowaliśmy rozporządzenie dotyczące konieczności określenia procentowego udziału poszczególnych miodów pochodzących z różnych krajów w przypadku mieszanek, ale w tym przypadku musimy poczekać na zgodę Komisji Europejskiej" – dodał minister.

Okres przejściowy

W rozporządzeniu przewidziano półroczny okres jego wejście w życie oraz dodatkowo 24 miesiące pozostawania w obrocie miodu oznakowanego w oparciu o dotychczasowe przepisy. Jest to wystarczający okres na dostosowanie się przedsiębiorców do nowych zasad znakowania miodu w zakresie kraju pochodzenia.

"Po raz kolejny pokazujemy, że prawo, które tworzymy i decyzje, które podejmujemy w większości są uzgodnione z rolnikami, tak jak to dzisiejsze z pszczelarzami" – podkreślił minister.

12 dla polskiego rolnictwa

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjmuje do realizacji 12 dla polskiego rolnictwa, która została przygotowane przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych Solidarność oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.

"Wsłuchujemy się w postulaty polskich rolników i popieramy przedstawioną 12 i będziemy ją wdrażać w życie" – zapewnił minister.

Kluczowe rozporządzenie dla biogazowni rolniczych

"Kolejne rozporządzenie, o którym chciałem poinformować dotyczy substratów do biogazowni" – powiedział szef resortu rolnictwa.

Rozporządzenie określa listę substratów możliwych do wykorzystania w biogazowniach rolniczych. Określenie listy substratów jest dopełnieniem przepisów wprowadzających ułatwiania w zakresie budowy i dalszego funkcjonowania biogazowni rolniczych.

Szczegóły dotyczące nowego rozporządzenia przedstawił sekretarz stanu Janusz Kowalski.

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymał słowa i ustawa o biogazowniach rolniczych, pofermencie i biopaliwach została przyjęta bez jednego głosu sprzeciwu, bez jednego głosu wstrzymującego się w polskim Sejmie i dzisiaj mamy fundamentalne rozporządzenie wykonawcze, na które czeka cała branża przygotowująca się do wielkich inwestycji, do produkcji taniej energii na obszarach wiejskich" – podkreślił wiceminister. Dodał przy tym, że obecnie jest tylko 150 biogazowni rolniczych.

O ułatwianiach

Sekretarz stanu Janusz Kowalski zwrócił uwagę na szereg ułatwień w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, w tym m.in. na przyspieszenie procesu budowy biogazowni rolniczej oraz wydania warunków jej przyłączenia do sieci, czy na możliwość lokalizacji biogazowni rolniczej zajmującej powierzchnię do 1 ha terenu należącego do zakładu przetwórstwa rolno-spożywczego, dla którego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje możliwość lokalizacji zabudowy związanej z rolnictwem, produkcją lub magazynowaniem. Warunkiem niezbędnym umożliwiającym skorzystanie z wprowadzonych ułatwień jest wykorzystywanie substratów z listy przedmiotowego rozporządzenia.

Lista substratów

Lista substratów w rozporządzeniu została podzielona na określone kategorie biomasy, co pozwala na zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla wytwórców biogazu, przy jednoczesnym zagwarantowaniu systemu nadzoru i kontroli w celu zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, w tym zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

Spodziewane korzyści

"Wykorzystanie w biogazowniach rolniczych substratów określonych w rozporządzeniu pozwoli na zmniejszenie kosztów produkcji rolnej. Przyniesie dodatkowe dochody rolnikom, czy też ograniczenia w emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego, w tym odorów związanych ze składowaniem i stosowaniem nawozów naturalnych" – dodał wiceminister Kowalski.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowni rolniczej wejdzie w życie w dniu następnym po jego publikacji w Dzienniku Ustaw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.10.2023, 23:10
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ