Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: XLIX Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych rozstrzygnięty (komunikat)

23.04.2025, 11:06aktualizacja: 23.04.2025, 11:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Zakończyła się 49. edycja Konkursu Scaleniowego, którego celem jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie. Prace były oceniane w dwóch kategoriach. Pierwsze miejsca przyznano: zespołowi geodetów Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Mokrzeszów, gm. Świdnica, pow. świdnicki oraz zespołowi geodetów Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Osmola i inne, gm. Dziadkowice, w powiecie siemiatyckim.

Wyniki 49. edycji Konkursu Scaleniowego

W wyniku rozstrzygnięć podjętych przez Wojewódzkie Sądy Konkursowe, do udziału w Konkursie zostało zgłoszonych 16 prac.:

1) 10 prac w kategorii – projekty scaleń gruntów zakończone z latach 2020-2025,

oraz

2) 6 prac w kategorii – założenia do projektów scaleń gruntów przewidziane do realizacji w ramach działania „Inwestycje w środki trwałe”, poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Główny Sąd Konkursowy po dokonanej ocenie nadesłanych projektów scaleń gruntów, wykonanych przez Biura Geodezji i Terenów Rolnych, postanowił przyznać:

1) pierwsze miejsce zespołowi geodetów Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Mokrzeszów, gm. Świdnica, pow. świdnicki;

2) drugie miejsce zespołowi geodetów Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Kalników, gm. Stubno, pow. przemyski;

3) trzecie miejsce zespołowi geodetów Wojewódzkiego Biura Geodezji i Urządzania Terenów Rolnych w Lublinie za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Wola Korybutowa Pierwsza, Wola Korybutowa Druga, Wola Korybutowa-Kolonia, gm. Siedliszcze, pow. chełmski;

4) wyróżnienie zespołowi geodetów Małopolskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Tarnowie za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Racławice, gm. Biecz, pow. gorlicki.

Główny Sąd Konkursowy po dokonanej ocenie nadesłanych założeń do projektów scaleń gruntów, wykonanych przez Biura Geodezji i Terenów Rolnych, postanowił przyznać:

1) pierwsze miejsce zespołowi geodetów Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Osmola i inne, gm. Dziadkowice, pow. siemiatycki;

2) drugie miejsce zespołowi geodetów Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Częstochowie za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Winowno, gm. Koziegłowy, pow. myszkowski;

3) trzecie miejsce zespołowi geodetów Beskidzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Żywcu za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Owsiszcze, Nowa Wioska, gm. Krzyżanowice, pow. raciborski;

4) wyróżnienie zespołowi geodetów Krakowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Krakowie za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Wierzbie, gm. Charsznica, pow. miechowski.

Seminarium podsumowujące tegoroczną, 49. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych odbędzie się w dniach 7-8 maja 2025 roku w Warszawie.

O konkursie

Od 1970 roku, corocznie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy ze Stowarzyszeniem Geodetów Polskich organizuje Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych.

Konkurs ten stanowi formę promocji prac scaleniowych, mających na celu tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie. Jest to również okazja do systematycznego doskonalenia jakości realizacji tych prac w aspekcie gospodarczym, technicznym i organizacyjnym.

Celem Konkursu jest także promowanie najlepszych praktyk stosowanych przy scalaniu gruntów oraz umożliwienie wymiany doświadczeń zdobytych podczas realizacji projektów finansowanych ze środków wspólnotowych.

Scalanie gruntów jest narzędziem ułatwiającym restrukturyzację i modernizację gospodarstw rolnych, w tym prowadzenie produkcji rolnej i ograniczenie kosztów ponoszonych w gospodarstwie. To narzędzie, które poprawia konkurencyjność gospodarstw rolnych oraz otwiera drogę do wprowadzania nowoczesnych technologii. Scalanie gruntów umożliwia również racjonalne wykorzystanie zasobów ziemi uprawnej, poprzez dostosowanie rozłogu gruntów i istniejącej infrastruktury do potrzeb gospodarstw rolnych.

Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

azk/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.04.2025, 11:06
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ