Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Zakończyła się 49. edycja Konkursu Scaleniowego, którego celem jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie. Prace były oceniane w dwóch kategoriach. Pierwsze miejsca przyznano: zespołowi geodetów Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Mokrzeszów, gm. Świdnica, pow. świdnicki oraz zespołowi geodetów Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Osmola i inne, gm. Dziadkowice, w powiecie siemiatyckim.
Wyniki 49. edycji Konkursu Scaleniowego
W wyniku rozstrzygnięć podjętych przez Wojewódzkie Sądy Konkursowe, do udziału w Konkursie zostało zgłoszonych 16 prac.:
1) 10 prac w kategorii – projekty scaleń gruntów zakończone z latach 2020-2025,
oraz
2) 6 prac w kategorii – założenia do projektów scaleń gruntów przewidziane do realizacji w ramach działania „Inwestycje w środki trwałe”, poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Główny Sąd Konkursowy po dokonanej ocenie nadesłanych projektów scaleń gruntów, wykonanych przez Biura Geodezji i Terenów Rolnych, postanowił przyznać:
1) pierwsze miejsce zespołowi geodetów Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Mokrzeszów, gm. Świdnica, pow. świdnicki;
2) drugie miejsce zespołowi geodetów Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Kalników, gm. Stubno, pow. przemyski;
3) trzecie miejsce zespołowi geodetów Wojewódzkiego Biura Geodezji i Urządzania Terenów Rolnych w Lublinie za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Wola Korybutowa Pierwsza, Wola Korybutowa Druga, Wola Korybutowa-Kolonia, gm. Siedliszcze, pow. chełmski;
4) wyróżnienie zespołowi geodetów Małopolskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Tarnowie za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Racławice, gm. Biecz, pow. gorlicki.
Główny Sąd Konkursowy po dokonanej ocenie nadesłanych założeń do projektów scaleń gruntów, wykonanych przez Biura Geodezji i Terenów Rolnych, postanowił przyznać:
1) pierwsze miejsce zespołowi geodetów Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Osmola i inne, gm. Dziadkowice, pow. siemiatycki;
2) drugie miejsce zespołowi geodetów Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Częstochowie za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Winowno, gm. Koziegłowy, pow. myszkowski;
3) trzecie miejsce zespołowi geodetów Beskidzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Żywcu za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Owsiszcze, Nowa Wioska, gm. Krzyżanowice, pow. raciborski;
4) wyróżnienie zespołowi geodetów Krakowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Krakowie za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Wierzbie, gm. Charsznica, pow. miechowski.
Seminarium podsumowujące tegoroczną, 49. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych odbędzie się w dniach 7-8 maja 2025 roku w Warszawie.
O konkursie
Od 1970 roku, corocznie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy ze Stowarzyszeniem Geodetów Polskich organizuje Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych.
Konkurs ten stanowi formę promocji prac scaleniowych, mających na celu tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie. Jest to również okazja do systematycznego doskonalenia jakości realizacji tych prac w aspekcie gospodarczym, technicznym i organizacyjnym.
Celem Konkursu jest także promowanie najlepszych praktyk stosowanych przy scalaniu gruntów oraz umożliwienie wymiany doświadczeń zdobytych podczas realizacji projektów finansowanych ze środków wspólnotowych.
Scalanie gruntów jest narzędziem ułatwiającym restrukturyzację i modernizację gospodarstw rolnych, w tym prowadzenie produkcji rolnej i ograniczenie kosztów ponoszonych w gospodarstwie. To narzędzie, które poprawia konkurencyjność gospodarstw rolnych oraz otwiera drogę do wprowadzania nowoczesnych technologii. Scalanie gruntów umożliwia również racjonalne wykorzystanie zasobów ziemi uprawnej, poprzez dostosowanie rozłogu gruntów i istniejącej infrastruktury do potrzeb gospodarstw rolnych.
Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
azk/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.04.2025, 11:06 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |