Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Sekretarz stanu Stefan Krajewski uczestniczył dziś w XXI Kongresie Eksporterów Polskich, który odbywał się w siedzibie resortu rolnictwa.
Rola eksporterów
- Rozwój polskiego eksportu to jeden z priorytetów działań kierownictwa resortu rolnictwa. Wspólnie z inspekcjami weterynaryjną i fitosanitarną pracujemy nad poszerzeniem dostępu do rynków wielu krajów m. in. regionów Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu – rozpoczął sekretarz stanu Stefan Krajewski.
- Według danych GUS w 2023 roku eksport towarów był najwyższy w historii i wyniósł 351 mld euro, w tym samym czasie import wyniósł 340,5 mld euro, zatem nadwyżka handlowa wyniosła 10,5 mld euro. Naszym głównym partnerem handlowym są kraje Unii Europejskiej, gdzie trafia 73 proc. eksportu polskiej żywności – zaznaczył wiceminister Stefan Krajewski.
– To również dzięki państwa zaangażowaniu mamy tak dobre wyniki w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi, których wartość w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosła dziesięciokrotnie do wysokości prawie 52 mld euro. Dodatnie saldo wymiany handlowej relacji import - eksport wyniosło w roku 2023 ponad 18 mld euro i było, aż 19 proc. wyższe niż w 2022 roku – podkreślił wiceminister Krajewski.
Wyzwania eksportowe
Na najważniejsze wyzwania stojące przed eksporterami zwracali uwagę: prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja Janusz Piechociński oraz przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski.
Prezes Janusz Piechociński podniósł kwestie niedostatecznego zapewnienia źródeł finansowania i ubezpieczeń eksportowych, co wpływa na mniejszą konkurencyjność polskich eksporterów. Wskazał przy tym, że na dziesięć pierwszych kategorii eksportowych aż 6 dotyczy rolnictwa i związanych z nim branż.
Nagrody dla eksporterów
Podczas kongresu miało miejsce wręczenie nagród w ramach konkursu "Wybitny Eksporter Roku 2024" Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ufundował nagrody dla eksporterów.
Miejsce I – Spółdzielnia Mleczarska "MLEKPOL" w Grajewie
Miejsce II – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole
Miejsce III – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie
Puchar i statuetki wręczali: szef gabinetu politycznego Konrad Gwóźdź oraz prezes Janusz Piechociński.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ wm/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.11.2024, 17:07 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |