Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
"Mamy dla Państwa dobre wiadomości. Dzięki wspólnym wysiłkom pozostajemy krajem wolnym od pryszczycy, a od 4 kwietnia nie odnotowano nowych ognisk u naszych południowych sąsiadów. Ponadto, w kwestii wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), Komisja Europejska zaakceptowała krajowe środki walki z chorobą i odstąpiła od wprowadzenia restrykcji przeciwko Polsce" – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Uczestniczyli w niej także sekretarz stanu Jacek Czerniak, główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Wojciech Wojtyra.
"Pryszczyca i grypa ptaków to tematy, które ostatnio każdego dnia, od rana do wieczora, dominowały w naszej pracy. Pracowaliśmy intensywnie w różnych zespołach" – powiedział minister Czesław Siekierski.
Zapobiegamy pryszczycy – skuteczne działania prewencyjne
"Robimy i będziemy robić wszystko, co tylko jest możliwe, w kwestii ochrony granic oraz edukacji rolników" – podkreślił szef resortu rolnictwa.
"Minister Siekierski podpisywał krajowe rozporządzenia wyprzedzające, które obowiązywały do momentu wejścia w życie decyzji wykonawczych Komisji Europejskiej. Wszystkie służby działają wspólnie, komunikujemy się codziennie i edukujemy rolników oraz społeczeństwo. Koordynacja działań była i jest bardzo dobra. Powstał plan strategiczny na „godzinę zero”, która, miejmy nadzieję, nigdy nie nadejdzie" – dodał wiceminister Jacek Czerniak.
Przypomnijmy: codziennie odbywają się spotkania Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynującego działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP. Materiały informacyjno-edukacyjne zostały przekazane do lokalnych Służb Weterynaryjnych, Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Izb Rolniczych, które dystrybuują je wśród hodowców i rolników. Materiały te są dostępne także w wersji elektronicznej, na stronie internetowej MRiRW, w zakładce „Pryszczyca”.
Do działań prewencyjnych należy również rozmieszczenie przy drogach tablic informacyjnych, kierujących transport zwierząt i produktów pochodnych na wybrane przejścia graniczne.
"Transport zwierząt ze Słowacji i Węgier odbywa się wyłącznie przez wytypowane do tego celu 7 przejść granicznych" – poinformował minister Siekierski.
Odpowiadając na pytanie, do kiedy będą utrzymane restrykcje Komisji Europejskiej w przypadku braku nowych ognisk, główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski wyjaśnił, że ograniczenia będą utrzymane do 25 maja 2025 r., ale Polska utrzyma kontrole na granicach dłużej.
Walczymy z wirusem grypy ptaków – sukces polskich negocjacji z KE
Zgodnie z danymi z 16 kwietnia 2025 r. w bieżącym roku w Polsce stwierdzono 79 ognisk wirusa HPAI u drobiu, w których utrzymywanych było łącznie 6,85 mln sztuk zwierząt.
Jak poinformowali minister Czesław Siekierski oraz główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski, na początku kwietnia 2025 r. Komisja Europejska, w związku z niepokojącą sytuacją epizootyczną w odniesieniu do HPAI w Polsce, zaplanowała uruchomienie procedury z art. 259 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429, tj. przyjęcia wobec Polski nadzwyczajnych środków w związku z poważnym ryzykiem rozprzestrzenienia się choroby.
Przedstawione przez KE środki nadzwyczajne miałyby dotyczyć zakazu zasiedlania obiektów inwentarskich, w których komercyjnie utrzymywany jest drób na terenie województw: wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego oraz ograniczeń w przemieszczaniu drobiu z wyjątkiem przemieszczenia do rzeźni. Na tym obszarze znajdują się zakłady produkujące drób, stanowiące 50 proc. polskiego potencjału produkcyjnego.
W wyniku negocjacji z KE prowadzonych przez Głównego Lekarza Weterynarii, przy ciągłym zaangażowaniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz dzięki przedstawieniu Komisji 13 kluczowych kierunków działań ze strony Polski, uzgodnionych z przedstawicielami wiodących związków branży drobiarskiej oraz producentów drobiu i jaj – KE odstąpiła od uruchomienia procedury z art. 259.
Polski plan zakłada m.in. zwiększenie obszaru zagrożonego (o dodatkowe 5 km), wydłużenie czasu między zasiedleniem obiektów, zmniejszenie zagęszczenia kurników oraz specjalne zasady dotyczące osób obsługujących.
"Te krajowe restrykcje wygasną 13 maja 2025 r., jeśli w Polsce nie będzie nowych ognisk grypy ptaków" – poinformował Krzysztof Jażdżewski.
Główny Lekarz Weterynarii dodał, że wygaszanie ognisk jak dotąd kosztowało Polskę setki milionów złotych i zabicie prawie 7 mln sztuk drobiu.
"Dzięki odstąpieniu KE od restrykcji sektor drobiarski w Polsce będzie mógł dalej funkcjonować. Zarazem jednak rozpoczęliśmy ważne rozmowy dotyczące stworzenia takich warunków produkcji drobiu, które ograniczałyby możliwość rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków. Kluczowe i niezbędne jest stosowanie bioasekuracji przez producentów drobiu. Wzmocnimy kontrole producentów w tym zakresie i zwiększymy wymogi. Koszty walki z grypą ptaków są za duże, żeby obciążały tylko budżet państwa" – powiedział minister Siekierski.
Przypominamy, wszystkie dotychczasowe informacje nt. działań dot. zapobiegania pryszczycy dostępne są na stronie: www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.
Szczegółowy komunikat dot. grypy ptaków w Polsce i uzgodnień z Komisją Europejską: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/grypa-ptakow-w-polsce-uzgodnienia-po-negocjacjach-z-komisja-europejska.
Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej na bieżąco podaje Główny Inspektorat Weterynarii – https://www.wetgiw.gov.pl/.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ jj/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.04.2025, 20:13 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |