Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Minister Czesław Siekierski uczestniczył 23 listopada w Forum Rolniczym orgaznizowanym corocznie przez Gazetę Pomorską. W tym roku wydarzenie to zostało zorganizowane w Żninie. Największe zainteresowanie uczestników Forum wzbudziła debata z udziałem Czesława Siekierskiego pn.: „Europejski Zielony Ład do kosza? Co trzeba poprawić, by nasi rolnicy mogli zyskać, a nie stracić?”
Zielony Ład – protesty rolników
Minister Siekierski zwrócił uwagę, że Zielony Ład został przyjęty w grudniu 2019 r.
"Był on w całości negocjowany i przyjęty przez poprzedni rząd. Gdy jako pierwszy stanąłem po stronie protestujących rolników, spotkałem się z krytyczną oceną ze strony rządu. Natomiast ja zgodziłem się z rolnikami i pojechałem z ich postulatami do Brukseli. To dzięki protestom rolników zostały wymuszone zmiany w Zielonym Ładzie" – informował szef resortu rolnictwa.
Wypracowane zmiany
Minister Siekierski przypomniał, że zniesione zostało obowiązkowe ugorowanie 4 proc. gruntów rolnych i uproszczono zasady okrywy glebowej. Została również wprowadzona możliwość wyboru zmianowania czy dywersyfikacji, a gospodarstwa do 10 ha zostały zwolnione z sankcji za niespełnienie warunkowości.
"To wszystko zrealizowano dzięki naszym i waszym postulatom. A nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Zapowiedziałem to w Brukseli – będziemy robić przegląd Zielonego Ładu" – podkreślił minister Siekierski.
Zdaniem ministra już niebawem, czyli podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, będzie szansa na wygładzenie unijnego prawa.
Uczestnicy debaty
W debacie wzięli również udział byli szefowie resortu rolnictwa: Artur Balazs, Jan Krzysztof Ardanowski, Jacek Janiszewski, Wojciech Mojzesowicz, Robert Telus, były wiceminister rolnictwa oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski (prezes Krajowej Grupy Spożywczej) oraz senator Ryszard Bober (przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi) i Wiktor Szmulewicz (prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych).
Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że w walce o polskie rolnictwo trzeba jednoczyć siły, bez względu na to, którą opcję polityczną reprezentują.
Panele tematyczne
Podczas forum zorganizowano także osiem paneli dotyczących m.in. pomocy dla rolników i zmian w ekoschematach oraz walki z ASF-em i grypą ptaków. Panelistami byli zarówno przedstawiciele resortu rolnictwa, jak i KOWR-u, ARiMR-u i Inspekcji Weterynaryjnej.
Współorganizatorem XI edycji forum był Kujawsko-Pomorskie Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ wm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.11.2024, 11:53 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |