Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje:
Renta wdowia, to nowe świadczenie dla osób starszych po stracie małżonka. Dzisiaj ZUS uruchomił pierwsze wypłaty świadczeń.
Nowe świadczenie realizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Renta wdowia – jest systemowym wsparciem dla wdów i wdowców, którzy często po śmierci partner zostają z jednym źródłem utrzymania. Wprowadzenie renty wdowiej to bezpośrednia odpowiedź na realne potrzeby seniorów, którzy przez wiele lat tworzyli gospodarstwo i rodzinę z drugą osobą, a po jej utracie potrzebują stabilności oraz bezpieczeństwa i zasługują na wsparcie państwa.
Od 1 lipca 2025 roku renta wdowia będzie wypłacana w wysokości 15 proc. drugiego świadczenia. Od stycznia 2027 roku – 25 proc. Oznacza to, że uprawniona osoba będzie mogła otrzymać jedno świadczenie w całości i część drugiego. Górna granica łącznej wypłaty to trzykrotność minimalnej emerytury. Dodatkowo, osoby, które złożą wniosek do końca lipca mają gwarancję otrzymania wypłaty z wyrównaniem od 1 lipca.
Jak informuje ZUS, największy organ emerytalno-rentowy w Polsce, terminy wypłat świadczenia zbiegną się z wypłatami rent i emerytur, 1., 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia każdego miesiąca. Jednak część uprawnionych otrzyma świadczenie z dwóch organów emerytalno-rentowego, np. ZUS i KRUS. Takie osoby otrzymają w jednym miesiącu dwie wypłaty w różnych terminach. Wszyscy otrzymają natomiast jedną decyzję – od tego organu, który będzie wypłacał 15 proc. świadczenia. Druga instytucja poinformuje o kontynuowaniu wypłaty dotychczasowego świadczenia w wysokości 100 proc.
Świadczenie przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i nie pozostają w związku małżeńskim. Warunkiem otrzymania renty wdowiej jest nabycie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnieciem wieku emerytalnego, a także wspólność małżeńska do dnia śmierci.
Renta wdowia to namacalne wsparcie dla seniorów, którzy na co dzień spotykają się z rosnącymi kosztami życia – jest to widoczne szczególnie w sytuacji kobiet, które po śmierci męża najczęściej zostają z niższymi świadczeniami. Nowe przepisy mają zapobiegać ubóstwu osób starszych i poprawić ich codzienne warunki bytowe.
Wprowadzając rentę wdowią stawimy kolejną cegiełkę w budowie państwa opiekuńczego, które otacza troską obywateli i nie zostawia ich bez pomocy w najtrudniejszych momentach życia. Działanie to jest również elementem szerszej polityki MRPiPS, której celem jest zapewnienie godnej starości i poczucia bezpieczeństwa – również po stracie najbliższych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ jj/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.07.2025, 14:49 |
Źródło informacji | MRPiPS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |