Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: kolejny miesiąc wzrostu liczby ofert pracy (komunikat)

08.03.2016, 11:53aktualizacja: 08.03.2016, 11:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRPiPS informuje:

Niemal 129 tys. ofert zatrudnienia zgłosili pracodawcy w lutym do urzędów pracy. To o ponad 48 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tak dobrego wyniku nie było od września 2015 r.

Luty jest kolejnym miesiącem systematycznego wzrostu liczby zgłaszanych przez pracodawców wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W porównaniu do stycznia odnotowano wzrost o ponad 48 proc. To wzrost liczby ofert pracy o prawie 42 tys. W lutym liczba ofert pracy była wyższa o ponad 33 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Najwięcej ofert pracy zgłoszono w województwie mazowieckim (6,3 tys.), wielkopolskim i małopolskim (3,8 tys.).

- Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Trend ten nabiera cech trwałości. To bardzo optymistyczna oznaka ożywienia na lokalnych rynkach pracy. Świadczy też o wzroście zaufania pracodawców do usług urzędów pracy - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W urzędach pracy na koniec lutego zarejestrowanych było 1 655,3 tys. osób. To wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca jedynie o 7,8 tys. osób.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym, podobnie jak w styczniu br. 10,3 proc. Bezrobocie w lutym ubiegłego roku było o 1,6 proc. wyższe niż obecnie i wynosiło 11,9 proc.

Bezrobocie na poziomie jednocyfrowym utrzymuje się w 6 województwach. Najniższe bezrobocie odnotowywane jest w województwie wielkopolskim (6,6 proc.), śląskim (8,5 proc.) oraz mazowieckim (8,8 proc.).

Pozytywne dane dotyczące bezrobocia podał także Eurostat. Według badania, bez pracy w Unii Europejskiej jest poniżej 9 proc. osób. To najlepszy wynik od maja 2009 r.

Spośród 28 państw unijnych Polska znajduje się na 12 miejscu z bezrobociem na poziomie 6,9 proc. Najniższe bezrobocie odnotowano w Niemczech (4,3 proc. osób) oraz Czechach (4,5 proc. osób).

Prezentowane przez Eurostat i Główny Urząd Statystyczny dane biorą się z uwzględniania różnych metodologii mierzenia bezrobocia. GUS swoje obliczenia opiera na liczbie osób zarejestrowanych w urzędach pracy w danym miesiącu. Natomiast Eurostat jako osoby bezrobotne traktuje te, które nie są zatrudnione, ale w ciągu dwóch tygodni mogą podjąć pracę, a w ciągu ostatnich czterech tygodni podejmowały próby jej znalezienia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2016, 11:53
Źródło informacji MRPiPS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ