Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Szansa na niezależność. Ustawa o asystencji osobistej wpisana do wykazu prac rządu (komunikat)

29.11.2024, 17:55aktualizacja: 29.11.2024, 17:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje:

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o asystencji osobistej powstały z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia. Zakłada on przede wszystkim większy wymiar godzin asystencji, niż gwarantują to obecne rozwiązania, a także możliwość ustalenia prawa do wsparcia na kilka lat, a nie wyłącznie na rok. To ważny krok w kierunku zapewnienia większej niezależności osobom z niepełnosprawnościami.

Projekt ustawy o asystencji osobistej to odpowiedź na oczekiwania społeczne środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich. Dotychczasowe rozwiązania realizowane w ramach programów rocznych nie były wystarczające.

Brak systemowego wsparcia w postaci asystencji osobistej znacząco obciąża rodziny i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Sprawia, że wspieranie osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym staje się główną, a często jedyną rolą społeczną, którą podejmują opiekunowie – zazwyczaj kobiety. Wprowadzenie ustawy odciąży te osoby, a samym zainteresowanym da szansę na bardziej niezależne życie.

Najważniejsze założenia projektu

- samodzielnego zatrudniania asystenta osobistego przez osobę z niepełnosprawnością;

Kluczowe elementy projektu ustawy o asystencji osobistej to:

- asystencja osobista dostępna również dla młodzieży z niepełnosprawnościami;

- swoboda wyboru przez osobę z niepełnosprawnością podmiotu świadczącego dla niej asystencję osobistą - spośród samorządu, różnych organizacji pozarządowych, jak również możliwość samodzielnego zatrudniania asystenta osobistego przez osobę z niepełnosprawnością;

- swoboda wyboru samego asystenta osobistego;

- możliwość wykonywania czynności pielęgnacyjno-medycznych przez asystenta osobistego - po przeszkoleniu i przy obopólnej zgodzie asystenta i użytkownika;

- wprowadzenie mechanizmu pełnej indywidualizacji wsparcia osoby z niepełnosprawnością w ramach asystencji osobistej.

Dlaczego to tak ważne? Możliwość wsparcia asystenta pozwala na zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnościami w życiu społeczności lokalnej, w tym kulturalnej, sportowej czy utrzymywanie kontaktów społecznych. Asystencja osobista to dla wielu osób z niepełnosprawnościami podstawa tego, aby mogły pracować lub angażować w aktywność społeczną. Daje ona również możliwość niezależnego życia rodzinom i bliskim osób z niepełnosprawnościami.

Ustawa wpłynie na życie ok. 100 tys. osób z niepełnosprawnościami oraz ok. 500 tys. ich bliskich oraz osób stale wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Konwencja o prawach osób z niepełnosprawności

Konieczność wprowadzenia tego rodzaju regulacji wynika m.in. z zobowiązań zawartych w ratyfikowanej przez Polskę w 2012 roku Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, a szczególnie z artykułu 19 tej Konwencji, który gwarantuje osobom z niepełnosprawnościami prawo do niezależnego życia i pełnego włączenia w społeczność lokalną.

Treść projektu dostępna jest na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-asystencji-osobistej-osob-z-niepelnosprawnosciami2

Pliki audio i wideo z wypowiedzią wiceministra Łukasza Krasonia znajdują się pod linkiem:

https://wetransfer.com/downloads/9dfc3b78fdc7b1694bf9b60dbd65793d20241129130846/d9fde3?t_exp=1733490526&t_lsid=68a6db6c-b6a4-4b13-815b-909d25a85bcf&t_network=link&t_rid=Z29vZ2xlLW9hdXRoMnwxMDQ4MDgzMjExOTQyNzAyNDMxMjg=&t_s=download_link&t_ts=1732885785&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR1GwwZXkU8PUe8QILIzmkAXlpx0SuEkfdHC7bCNNi2hd_LfTGl14_bGx74_aem_ctWo0ZQDtQoMUcJHcvfsmA

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.11.2024, 17:55
Źródło informacji MRPiPS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ