Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje:
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele ministerstw, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych. Głównym celem zespołu jest analiza obowiązujących przepisów i wypracowanie rozwiązań zapewniających rodzicom realne wsparcie w tym trudnym czasie.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk otworzyła spotkanie podkreślając konieczność wprowadzenia zmian w prawie, które dostosują system do rzeczywistych potrzeb rodziców po stracie dziecka.
Każdego roku w Polsce około 30 tys. kobiet doświadcza poronienia lub rodzi martwe dziecko. Niestety na poziomie legislacyjnym wciąż występuje niezgodność terminologiczna oraz kolizja pomiędzy przepisami regulującymi kwestie uprawnień przysługujących rodzicom doświadczającym tej straty.
Podczas posiedzenia omówiony zostanie m.in. problem konieczności ustalenia płci dziecka jako warunku skorzystania z przysługujących uprawnień, takich jak skrócony urlop macierzyński czy zasiłek pogrzebowy.
"Niestety, pomoc państwowa dla kobiety, która straciła ciążę jest dostępna jedynie w sytuacji, gdy możliwe jest ustalenie płci dziecka - czyli zaznaczenia jednej rubryczki w formularzu. To absurd" - powiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Pierwsze spotkanie rozpoczyna prace nad zdiagnozowaniem występujących problemów i wypracowaniem białej księgi. W dłuższej perspektywie taki dokument pomoże stworzyć warunki, które zapewnią, że rodzice doświadczający życiowej tragedii nie będą mieli zmagać się z dodatkowymi trudnościami stworzonymi przez państwo.
Zespół będzie kontynuował prace nad propozycjami zmian legislacyjnych, które zapewnią rodzicom przejrzyste i dostępne mechanizmy wsparcia. Kolejne spotkania będą poświęcone szczegółowej analizie poszczególnych obszarów prawnych, w tym kwestii związanych z ubezpieczeniami społecznymi, prawem pracy i rejestracją stanu cywilnego.
W skład zespołu weszli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także organizacji pozarządowych, w tym Fundacji Rodzić po Ludzku, Fundacji MatkoweLove, Fundacji Czułość, Fundacji Tęczowy Kocyk oraz rodzice, których osobiście dotknęła utrata ciąży. Współpraca tych podmiotów pozwoli na wypracowanie kompleksowych rozwiązań, które realnie poprawią sytuację rodziców po stracie. W nadchodzących miesiącach planowane są kolejne spotkania, podczas których zostaną opracowane szczegółowe rekomendacje legislacyjne i systemowe.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zobowiązało się do współpracy z organizacjami społecznymi oraz ekspertami, aby wypracowane rozwiązania odpowiadały realnym potrzebom rodziców, których dotknęła utrata ciąży.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ wbr/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.02.2025, 15:26 |
Źródło informacji | MRPiPS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |