Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRPIT: Premier Jarosław Gowin spotkał się z delegacją Zrzeszenia Przedsiębiorców Francuskich (komunikat)

05.03.2021, 11:33aktualizacja: 05.03.2021, 13:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje:

Podsumowanie i perspektywy dalszego rozwoju polsko-francuskiej współpracy gospodarczej, w tym kwestia inwestycji francuskich przedsiębiorstw w Polsce w czasie i po pandemii koronawirusa, a także sytuacja na Jednolitym Rynku Europejskim - to tematy rozmowy premiera Jarosława Gowina oraz wiceszefa MRPiT Roberta Tomanka z przedstawicielami misji gospodarczej Zrzeszenia Przedsiębiorców Francuskich (MEDEF) na czele z jej prezesem Geoffroy’em Roux de Bézieux.

- Polskę i Francję od wielu lat łączą intensywne relacje nie tylko na niwie społeczno-kulturalnej, ale także gospodarczej. Francja to jeden z naszych najważniejszych partnerów biznesowych. Dlatego tym bardziej cieszę się ze zwiększonej przez nią w ostatnim czasie chęci dalszego rozwoju i zacieśniania współpracy z państwami Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także z Polską. Dzisiejsze spotkanie to kolejny dowód na zainteresowanie przedstawicieli francuskiego biznesu lokowanieniem kapitału w projekty inwestycyjne w naszym kraju – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

- Liczymy też na współpracę z naszymi francuskimi partnerami przy realizacji wspólnych projektów innowacyjnych - np. przy wsparciu IPCEI - w ramach unijnej polityki przemysłowej, unijnej polityki konkurencji oraz transformacji energetycznej – dodaje wiceszef MRPiT Robert Tomanek.

Dzisiejsze spotkanie przedstawicieli kierownictwa MRPiT z delegacją Zrzeszenia Przedsiębiorców Francuskich stanowi preludium wizyty premiera Jarosława Gowina w Paryżu, która odbędzie się 11 marca br. Szef MRPiT spotka się tam m.in. z ministrem gospodarki, finansów i odbudowy Francji Bruno Le Maire’em oraz z szefem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) José Ángelem Gurríą.

Polsko-francuskie relacje gospodarcze

Według wstępnych danych GUS za 2020 r. Francja pozostaje 4. największym partnerem handlowym Polski pod względem wartości obrotów towarowych (udział w obrotach towarowych Polski ogółem – 4,6%). Z kolei wśród naszych rynków eksportowych Francja od lat również plasuje się na 4. pozycji (5,6% udziału w polskim eksporcie ogółem w 2020 r.). Natomiast pod względem głównych kierunków polskiego importu po raz kolejny znalazła się na 6. miejscu (3,4% udziału).

Do 2020 r. dwustronna wymiana handlowa wzrastała z roku na rok, a w 2019 r. osiągnęła rekordowy poziom ponad 22 mld euro. W 2019 r. polski eksport do Francji wyniósł niemal 13,8 mld euro (wzrost o 10,4% r/r), natomiast import – ok. 8,5 mld euro (1,4% r/r). Dodatni bilans handlowy w obrocie towarowym z Francją był wówczas na poziomie ok. 5,3 mld euro.

Od momentu przystąpienia do UE polski eksport do Francji wzrósł o niemal 350%. Od lat również Polska pozostaje liczącym się partnerem handlowym Francji. Według danych Ministerstwa Gospodarki, Finansów i Odbudowy Republiki Francuskiej w 2020 r. eksport do Polski stanowił 2,2% ogólnego francuskiego eksportu, co sytuuje nasz kraj na 10. pozycji wśród głównych odbiorców francuskich towarów. Nasza gospodarka plasuje się także na 10. miejscu wśród głównych dostawców towarów do Francji (2,2% udziału).

Francuska inwestycja ze wsparciem MRPiT

Wśród ostatnich większych inwestycji francuskich w Polsce jest budowa nowej fabryki samochodów dostawczych grupy PSA w Gliwicach, która rozpoczęła się w 2019 r. Regularna produkcja ma rozpocząć się w połowie 2022 roku, fabryka ma produkować ok. 100 tys. samochodów dostawczych rocznie. W nowym zakładzie ma znaleźć pracę co najmniej 300 osób. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 1,1 mld zł. Na budowę nowego zakładu grupa PSA otrzyma 78,75 mln zł dotacji z MRPiT, w ramach „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej”.

Reprezentanci francuskiego sektora MŚP

Mouvement des Entreprises de France (MEDEF, dosł. Ruch Przedsiębiorstw Francji) to największa francuska federacja pracodawców. Została założona w 1998 r., zastępując powstałą w 1946 r. Krajową Radę Pracodawców Francuskich.

Obecnie MEDEF zrzesza firmy, które zatrudniają łącznie ponad 10 mln pracowników, z tego 95% stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Ponadto skupia też 80 federacji zawodowych i 600 związków zawodowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.03.2021, 11:33
Źródło informacji MRPIT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ