Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: E-licytacje komornicze nieruchomości - z ery papierowej do cyfrowej (komunikat)

26.11.2021, 15:18aktualizacja: 26.11.2021, 16:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Od 6 listopada br. można korzystać z elektronicznych licytacji komorniczych nieruchomości. Nowoczesne rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym rosnąca liczba zgłoszeń nieruchomości do przetargów na portalu elicytacje.komornik.pl. Licytacje online znacznie przyspieszają egzekucję z nieruchomości, wykluczają zmowy między licytantami i zapewniają transparentność postępowania oraz bezpieczeństwo jego uczestników.

- Zmiany technologiczne, czyli skok do ery cyfrowej, to ważny element wprowadzanej przez obóz Zjednoczonej Prawicy reformy wymiaru sprawiedliwości. System elektronicznych licytacji komorniczych okazał się dużym sukcesem – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas dzisiejszej (26 listopada) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że e-licytacje komornicze nieruchomości to jedna z wielu ważnych technologicznych zmian wprowadzonych w roku 2021 – obok takich systemów jak e-KRS czy e-doręczenia.

E-licytacje komornicze nieruchomości, wprowadzone dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, otwierają nowe perspektywy przed uczestnikami postępowań. Ułatwiają znalezienie nabywców nieruchomości i uzyskanie najwyższej ceny. Umożliwiają wygodne dotarcie do oferty i uwalniają od zmory zmów cenowych. Zapewniają także bezpieczeństwo sanitarne w czasie pandemii.

Jak przebiega e-licytacja

Warunkiem udziału w przetargu elektronicznym jest utworzenie indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym. Czynność jest prosta i nie wymaga dużo czasu. Ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości zamieszcza się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej (elicytacje.komornik.pl) co najmniej dwa tygodnie przed terminem licytacji.

Przetarg odbywa się wyłącznie na wniosek wierzyciela. W przypadku prowadzenia egzekucji przez kilku wierzycieli jest prowadzony na wniosek jednego z nich.

W obwieszczeniu o licytacji, które zamieszcza komornik, każdy może zapoznać się z opisem i oszacowaniem nieruchomości. Nie pojawia się imię i nazwisko dłużnika. Ujawnienie tych danych prowadziłoby do stygmatyzacji osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji.

W licytacji można wziąć udział po zalogowaniu na indywidualne konto w systemie. Przetarg trwa przez tydzień, co pozwala to na uzyskanie możliwie najwyższej ceny ze sprzedaży nieruchomości. Aby zapewnić dostępność licytantom, komornik wyznacza taki termin przetargu, aby rozpoczęcie i zakończenie przypadało pomiędzy godziną 9-14 w dni robocze. Przetarg wygrywa licytant, którego oferta była najwyższa w chwili zakończenia przetargu.

Korzyści licytacji online

W e-licytacjach bez wychodzenia z domu mogą brać udział osoby z całej Polski. Nowe rozwiązania przyśpieszają egzekucję z nieruchomości. Zapewniają licytantom komfort i lepsze warunki do podjęcia przemyślanej decyzji. System pozwala także na znaczące obniżenie kosztów postępowania egzekucyjnego, eliminując koszty podróży uczestników postępowania i opłaty za doręczenia. W dobie pandemii zapewnia bezpieczeństwo sanitarne wszystkim uczestnikom postępowania.

Dopełnienie reformy

Elektroniczna licytacja nieruchomości to kolejny etap na drodze do cyfryzacji usług elektronicznych oraz dopełnienie reformy komorniczej z 2019 roku, która pozwoliła na osiągnięcie rekordowej skuteczności egzekucji. W 2020 r. skuteczności egzekucji wyniosła 23,5 proc., a w pierwszym półroczu 2021 r. - 27,1 proc. Dla porównania w 2018 r. wynosiła 15,75 proc.

Komornikom udaje się dziś wyegzekwować 18,6 proc. kwot, jakie do nich trafiają. W roku 2013 skuteczność komorników wynosiła tylko 10,5 proc.

Jeszcze wyższa jest skuteczność dotycząca egzekucji alimentów – przekracza 21 proc., podczas gdy w 2019 roku było to tylko ok. 15 proc.

- Obecnie możemy elektronicznie licytować 247 ruchomości i 46 nieruchomości. Są wśród nich domy, mieszkania, działki czy budynki gospodarcze. Zachęcam wierzycieli, by korzystali z tego systemu – mówił wiceminister Sebastian Kaleta.

Rekordowe są również wyegzekwowane kwoty. W 2020 r. komornicy odzyskali w sumie aż 9 mld 249 mln zł. To najwyższy wynik w historii. Obecny rok może być jeszcze lepszy, bo w tylko pierwszym półroczu 2021 r. suma wyegzekwowanych kwot wyniosła już 5 mld 277 mln zł, do końca roku zatem niemal na pewno przekroczy 10 mld zł.

Po wejściu w życie ustaw reformujących funkcjonowanie komorników i egzekucji w zasadzie nie pojawiają się już informacje o bulwersujących opinię publiczną nadużyciach komorników.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.11.2021, 15:18
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ