Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Hołd dla niezłomnego kapłana z inicjatywy ministra Zbigniewa Ziobro (komunikat)

26.09.2023, 15:02aktualizacja: 26.09.2023, 16:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Na murze Aresztu Śledczego w Katowicach odsłonięto dziś (26 września br.) tablicę poświęconą ks. Franciszkowi Blachnickiemu. Do upamiętnienia niezłomnego kapłana i patrioty, który padł ofiarą komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, doszło z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, funkcjonariusze Służby Więziennej i duchowieństwo.

- Ksiądz Franciszek Blachnicki całe swoje życie poświęcił walce o prawdę i sprawiedliwość. Dlatego warto przypominać jego świadectwo oraz zachować je dla kolejnych pokoleń. Dziękuję, że dzięki decyzji Ministra Sprawiedliwości stało się to możliwe – mówił minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik.

Głos zabrał także Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kietliński. - Oddajemy dziś hołd wielkiemu synowi Śląskiej Ziemi. Z oddaniem służył Bogu i ludziom, a jego nauka powinna nas prowadzić, być naszym drogowskazem – powiedział generał.

- Motto księdza Blachnickiego brzmiało: Prawda, Krzyż, Wyzwolenie. To uczyniło go niezwykłym duszpasterzem. Jego piękne życie miało wpływ na miliony ludzi na całym świecie. Dzisiejsza uroczystość to dziejowy akt sprawiedliwości – podkreślił biskup pomocniczy Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego duchownego.

Ksiądz. Franciszek Blachnicki był wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założycielem Ruchu Światło-Życie oraz inicjatorem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Podczas II wojny światowej angażował się w działalność konspiracyjną, a następnie był więziony w Auschwitz. W 1942 roku usłyszał wyrok śmierci. Na wykonanie go czekał właśnie w katowickim areszcie. To tu, jako 21- latek, doświadczył nawrócenia. Ostatecznie karę śmierci zamieniono mu na 10 lat ciężkiego więzienia, które miał odbyć po zakończeniu wojny. Poszedł jednak do seminarium. Niestety później, już jako duszpasterz, doświadczał kolejnych represji – za swoją działalność był prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

Od 1981 roku przebywał na emigracji, najpierw w Rzymie, a od 1982 r. w polskim ośrodku "Marianum" w Carlsbergu. Także tam wciąż był inwigilowany przez SB za pośrednictwem małżeństwa Jolanty i Andrzeja Gontarczyków. Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r. Okoliczności jego śmierci przez 36 lat owiane były tajemnicą. Dopiero niedawno ustalenia prowadzone przez prokuraturę i Instytut Pamięci Narodowej dowiodły, że został otruty. Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mm/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.09.2023, 15:02
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ