Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Międzynarodowa konferencja „Szacowanie ryzyka w populacji skazanych – możliwości, ograniczenia, wyzwania” (komunikat)

20.02.2025, 10:12aktualizacja: 20.02.2025, 11:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona zagadnieniom szacowania ryzyka wśród osób skazanych i wdrożonemu do Służby Więziennej narzędziu PSORR-PL - Pogłębiony System Oceny Ryzyka Recydywy.

Wydarzenie zgromadziło ekspertów z Polski i zagranicy, w tym przedstawicieli administracji więziennej, kuratorów sądowych, środowisk akademickich oraz instytucji zajmujących się profilaktyką i resocjalizacją.

Podczas obrad zaprezentowano roczne doświadczenia związane z funkcjonowaniem w polskich jednostkach penitencjarnych narzędzia PSORR-PL oraz omówiono perspektywy jego rozwoju.

"Polska przez wiele lat nie posiadała nowoczesnego narzędzia szacowania ryzyka. Dziś dołączamy do nielicznej grupy krajów w Europie i na świecie, które mogą pochwalić się takim rozwiązaniem. PSORR to nie tylko krok naprzód, ale skok w przyszłość, który zmienia sposób, w jaki myślimy o mierzeniu efektywności pracy ze skazanym" – podkreśliła wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.

Podczas pierwszego dnia dwudniowej (17-18 lutego br.) konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z inspirującymi przykładami projektów europejskich oraz innowacyjnymi metodami oceny czynników ryzyka, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę efektywności działań prewencyjnych i resocjalizacyjnych.

Tematy omówione przez prelegentów dotyczyły m.in. badań nad wzmacnianiem gotowości do zmiany jako kluczowej strategii przeciwdziałania recydywie; cyfrowych narzędzi stosowanych do analizy czynników ryzyka wśród dzieci i młodzieży; a także strategii gromadzenia zasobów wspierających redukcję przestępczości wśród recydywistów. Zaprezentowano również wyniki badań nad zachowaniami suicydalnymi skazanych oraz rolę terapii sprawców przestępstw seksualnych w redukcji ryzyka recydywy.

Wystąpienia zagranicznych gości dotyczyły: ewolucji metod oceny ryzyka przestępczości na Litwie; rozwiązań wdrażanych w rumuńskiej służbie więziennej, łączących nowoczesne technologie z tradycyjnymi metodami resocjalizacji. Przedstawiciel norweskiej służby probacyjnej wzbogacił dyskusję o rolę pracowników probacji w aspekcie oceny ryzyka, podkreślając wagę indywidualnego podejścia do osób objętych dozorem kuratorskim. Norwescy więziennicy przedstawili z kolei model współpracy pomiędzy służbą więzienną a sektorem ochrony zdrowia w ocenie ryzyka nieletnich.

Ważnym punktem programu była prezentacja PSORR-PL, pierwszego w Polsce w pełni zinformatyzowanego narzędzia do kompleksowej oceny ryzyka recydywy. Dr Sebastian Lizińczyk oraz por. Grzegorz Bojda, współtwórcy systemu, omówili jego działanie i wskazali na korzyści w postaci bardziej precyzyjnego i zobiektywizowanego planowania działań resocjalizacyjnych i probacyjnych.

"Dzięki temu innowacyjnemu narzędziu możemy skuteczniej oceniać ryzyko, a co za tym idzie, lepiej planować działania resocjalizacyjne i zapewnić większe bezpieczeństwo zarówno personelu, skazanych, jak i społeczeństwa. To ważny krok w kierunku nowoczesnego i efektywnego wymiaru sprawiedliwości" - przyznał płk dr Andrzej Pecka – Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Drugiego dnia konferencji uczestnicy wzięli udział w panelu poświęconym przyszłości PSORR-PL w systemie wymiaru sprawiedliwości. Eksperci skupili się na omówieniu dalszej optymalizacji i rozwoju narzędzia.

Minister Ejchart podsumowując konferencję, zwróciła uwagę, że współpraca pomiędzy różnymi podmiotami zaangażowanymi w system penitencjarny i probacyjny, oparta na danych dostarczanych przez PSORR-PL, może znacząco poprawić koordynację działań oraz efektywność procesu resocjalizacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

azk/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.02.2025, 10:12
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ