Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Sprawiedliwości powołał Rzecznika Dyscyplinarnego do sędziego Jakuba Iwańca (komunikat)

04.07.2025, 18:29aktualizacja: 04.07.2025, 18:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Adam Bodnar, na podstawie art. 112b § 1 i 2 ustawy z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych, powołał sędzię Sądu Apelacyjnego w Łodzi Barbarę Augustyniak jako Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości do prowadzenia sprawy sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie – Jakuba Iwańca.

Sprawa dotyczy podejrzenia popełnienia deliktu dyscyplinarnego z art. 107 § 1 pkt 5 u.s.p., mogącego jednocześnie wyczerpywać znamiona przestępstwa z art. 212 § 1 i 2 k.k.

W okresie, co najmniej, od sierpnia 2023 r. do 30 czerwca 2025 r., sędzia Jakub Iwaniec umieszczając na platformie społecznościowej X (wcześniej znanej jako Twitter) liczne wpisy, prowadził działalność publiczną niedającą pogodzić się z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów, mogącą również poniżyć i narazić wymienione w tych wpisach osoby na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu sędziego, czy też zajmowania stanowisk Ministra Sprawiedliwości i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Godność urzędu sędziego to przyjęty w art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wzorzec postępowania przy pomocy, którego należy oceniać zachowanie sędziego. Wzorzec ten wynika nie tylko z przepisów prawa, ale także ze szczególnie wysokich norm etycznych - do zawodu sędziego może być powołana osoba o nieskazitelnym charakterze, której stawia się szczególnie wysokie wymagania w stosunkach z innymi ludźmi.

Godność urzędu sędziego definiowana jest również jako zdolność zarówno całego środowiska sędziowskiego, jak i poszczególnych sędziów do dochowania wierności ślubowaniu sędziowskiemu, do zachowania nieposzlakowanego charakteru, który jest jednym z warunków mianowania na urząd sędziego, do strzeżenia godności stanowiska sędziego, jak również unikania wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności sędziego lub osłabić zaufanie do jego bezstronności. Dotyczy to zachowania zarówno w służbie, jak i poza służbą.

Zgodnie z art. 178 ust. 3 Konstytucji sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Sędzia nie powinien zdradzać, publicznie eksponować swoich poglądów, przekonań politycznych. Ten postulat powściągliwości powiązany jest z potrzebą bezstronności sędziego i oznacza, że sędzia nie powinien brać czynnego udziału w debacie politycznej, angażować się w kampanie wyborcze konkretnych ugrupowań lub konkretnych kandydatów, czy nawet brać udziału w pracach sejmowych komisji śledczych, choćby jako ekspert. Może to sprawić, że w odbiorze zewnętrznym sędzia taki może być postrzegany jako nie w pełni bezstronny, zwłaszcza w stosunku do przedstawicieli konkurencyjnych partii, ugrupowań, czy też części obywateli.

W ocenie Ministra Sprawiedliwości zasadne jest powołanie do oceny sprawy sędziego Jakuba Iwańca niezależnego Rzecznika Dyscyplinarnego.

Wyznaczona przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia funkcji rzecznika dyscyplinarnego ad hoc sędzia Barbara Augustyniak orzeka od marca 2017 r. w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

Wcześniej orzekała jako sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi (od kwietnia 2003 r.), sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi (od lipca 2000 r. – po podziale Sądu Rejonowego w Łodzi) i sędzia Sądu Rejonowego w Łodzi (od maja 1994 r.).

Sędzia Barbara Augustyniak przez wiele lat pełniła funkcję wizytatora Sądu Okręgowego w Łodzi do spraw obrotu prawnego z zagranicą w sprawach karnych oraz do spraw karnych. Jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Uczestniczyła w licznych zagranicznych konferencjach i seminariach poświęconych współpracy międzynarodowej w sprawach karnych w obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej. Jest członkiem Zespołu Koordynatorów projektu edukacyjnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce "Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)".

Powołanie sędzi Barbary Augustyniak daje gwarancję bezstronnego, niezależnego i profesjonalnego poprowadzenia tej sprawy dyscyplinarnej, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, w świetle standardów wynikających z orzeczeń trybunałów międzynarodowych i sądów polskich.

Baza zdjęć dla mediów: https://www.flickr.com/photos/msgovpl/albums/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.07.2025, 18:29
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ