Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wziął udział w uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej (komunikat)

10.09.2023, 13:40aktualizacja: 10.09.2023, 13:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro uczestniczył dziś (10 września br.) w uroczystości beatyfikacji zamordowanej przez Niemców za udzielenie pomocy Żydom rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci: Stanisława (8 lat), Barbary (6 lat), Władysława (5 lat), Franciszka (4 lata), Antoniego (3 lata), Marii (1 rok) i siódmego dziecka nienarodzonego.

"To wielki honor i nadzwyczajne duchowe przeżycie wziąć udział w uroczystości beatyfikacji Rodziny Ulmów w Markowej. Rodziny zamordowanej przez Niemców wraz z dziećmi. Także tym nienarodzonym. Dla nas, chrześcijan i Polaków, ich bohaterstwo i poświęcenie to również wielka nauka i zobowiązanie. By zawsze dawać świadectwo naszej wiary i tożsamości, gdy zagraża im antyludzka i bezbożna cywilizacja. Także dziś" – podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wobec heroicznej postawy rodziny Ulmów nie sposób przejść obojętnie. Siłą człowieczeństwa, głębokiej wiary i prawdziwej miłości bliźniego pokonali barbarzyńską przemoc i nienawiść niemieckich okupantów. 10 września 2023 roku do grona beatyfikowanych Polaków dołączyli Józef i Wiktoria Ulmowie z podkarpackiej wsi Markowa (powiat łańcucki) wraz z siedmiorgiem ich dzieci, w tym jednym nienarodzonym. Proces beatyfikacyjny wykazał, że motywacją do ofiarnego pomagania Żydom była miłość do ludzi płynąca z wiary. W swoim osobistym egzemplarzu Pisma Świętego Józef Ulma na czerwono podkreślił wersety: "miłość Pana Boga i miłość bliźniego" oraz "miłosierny Samarytanin".

Realia wojny

Podczas II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w podkarpackiej wsi Markowa koło Łańcuta. Wspólnie prowadzili gospodarstwo – Józef zajmował się rolnictwem, a Wiktoria prowadziła dom i opiekowała się dziećmi. Rodzina Ulmów mieszkała z dala od gospodarstw innych mieszkańców wsi. Podczas niemieckiej okupacji większość miejscowych rodzin żydowskich została zabita na miejscu lub wywieziona i zamordowana w obozie zagłady w Bełżcu. Ci, którym udało się uniknąć śmierci z rąk okupanta, znaleźli schronienie u mieszkańców okolicznych wsi. W Markowej żyło przed wojną około 20 rodzin żydowskich, w powiecie łącznie około 1000 osób. Dzięki pomocy polskich rodzin wojnę udało się przeżyć kilkunastu z nich.

Poruszające świadectwo

Jesienią 1942 roku Ulmowie wzięli pod swój dach ośmioro Żydów z Łańcuta i Markowej. Mieli świadomość, że na ziemiach polskich, okupowanych przez Niemców, za pomoc i ukrywanie ludności żydowskiej grozi nieuchronna kara śmierci. Dali schronienie Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom oraz dwóm córkom i wnuczce Chaima Goldmana - Lei Didner z córką i Geni Grünfeld. Ulmowie dali poruszające świadectwo, że w imię prawdziwej ewangelicznej miłości bliźniego człowiek jest gotów przezwyciężyć ogromny lęk, a nawet oddać życie.

Za ukrywanie żydowskich sąsiadów rodzina Ulmów została bestialsko zamordowana przez Niemców 24 marca 1944 roku. Przed świtem oddział niemieckich żandarmów z Łańcuta otoczył gospodarstwo Józefa i Wiktorii Ulmów. "Patrzcie, jak giną polskie świnie, które przechowują Żydów" - miał powiedzieć podczas egzekucji jeden z morderców Joseph Kokott. Niemcy rozstrzelali wszystkich. Nie oszczędzili dzieci. Najstarsza córka Ulmów, Stasia, nie miała jeszcze 8 lat, najmłodsza, Marysia, miała zaledwie 1,5 roku. Wiktoria była w zaawansowanej ciąży. Według niektórych źródeł, pod wpływem stresu, zaczęła rodzić.

Błogosławiony nienarodzony

Beatyfikacja nienarodzonego dziecka Józefa i Wiktorii Ulmów będzie precedensem w historii Kościoła Katolickiego. Mimo że nie znamy jego imienia ani płci, męczennik za wiarę zabity w łonie matki może stać się patronem dzieci zmarłych przed urodzeniem. To apel w obronie godności życia każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

W 1995 r. Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Rodzina Ulmów symbolizuje wszystkich Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za pomoc Żydom podczas II wojny światowej. Dzień ich mordu, 24 marca, został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.09.2023, 13:40
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ