Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Ponad 500 osób rozpoczyna 2 września 2020 r. egzamin notarialny (komunikat)

01.09.2020, 12:28aktualizacja: 01.09.2020, 12:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Od 2 do 4 września 2020 r. osiem komisji powołanych przez Ministra Sprawiedliwości przeprowadzi w całym kraju egzamin notarialny. Odbędzie się on w szczególnym reżimie sanitarnym, określonym przez wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego z 31 lipca 2020 r. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego złożyło 510 osób.

Komisje egzaminacyjne pracować będą w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu oraz po dwie - w Poznaniu i Warszawie. W skład każdej z nich wchodzi siedem osób: czterech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, dwóch przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Notarialną oraz pracownik prowadzący działalność naukową lub wykładowca nauk prawnych w szkole wyższej na terenie kraju albo pracownik naukowy instytutu Polskiej Akademii Nauk – mający co najmniej stopień doktora habilitowanego z zakresu nauk prawnych.

Codziennie egzamin rozpocznie się o godz. 10.00 i trwać będzie sześć godzin. 2 i 3 września zdający będą rozwiązywać zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych, natomiast 4 września - opracują projekt odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności lub opracowywać będą projekt czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

Zadania egzaminacyjne - jednakowe dla wszystkich - przygotowane zostały przez zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Notarialnej.

Zdający mogą pisać prace ręcznie lub korzystać z komputerów. Niemal 98 proc. z nich wybrało drugą z opcji. Będą korzystać z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów, spełniających wymagania techniczne ogłoszone przez przewodniczących komisji. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało natomiast wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

Podczas rozwiązywania zadań egzaminowani mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Do egzaminu przystąpi siedem osób niepełnosprawnych. Będą mieć dziewięć, a nie sześć godzin na rozwiązanie zadań. Natomiast matki karmiące dziecko piersią mogą wykorzystać dwie półgodzinne przerwy w każdym dniu egzaminu. Nie są one wliczane do całego czasu egzaminu w danym dniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ryb/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.09.2020, 12:28
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ