Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
25 kwietnia br. z rąk Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara powołania do eksperckiego Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu odebrało 6 członków.
Skład zespołu wyłoniła Komisja konkursowa pod przewodnictwem wiceministry Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, następnie kandydatury zaakceptował Minister Sprawiedliwości. Zespół będzie pracował na podstawie przepisów wprowadzonych tzw. ustawą Kamilka.
To jest szczególny moment, ponieważ rzadko kiedy, gdy dzieje się coś poważnego, a trudno wyobrazić sobie coś bardziej istotnego niż przypadki krzywdzenia dzieci, potrafimy jako społeczeństwo wyciągnąć wnioski – powiedział minister Adam Bodnar. – Dlatego powstanie tego Zespołu to przełom. Jestem przekonany, że dzięki Waszemu doświadczeniu i pasji będziecie wiedzieli, jak rozwiązać każdy przypadek, którym będzie zajmował się Zespół.
Podczas dzisiejszej uroczystości akty powołania odebrali:
Anna Chobel – socjolożka, główna specjalistka pracy socjalnej z obszaru przeciwdziałania przemocy domowej. Koordynatorka grup diagnostyczno-pomocowych, członkini Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Rzeszowie.
Dr Honorata Czajkowska – kuratorka, adiunktka na Uniwersytecie Wrocławskim i nauczycielka akademicka. Jest zawodową kuratorką rodzinną oraz zastępczynią kuratora okręgowego we Wrocławiu. W ramach zajęć na uczelni realizuje tematykę dotyczącą przemocy domowej, w tym diagnozowanie przemocy wobec dzieci.
Prof. dr hab. Ewa Jarosz – pedagożka, nauczycielka akademicka. W latach 2011-2018 społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Wieloletnia ekspertka współpracująca z organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju działań ochrony dzieci przed przemocą.
Beata Kozielec-Oracka – lekarka, psychiatra. Od 1997 r. związana z pomocą osobom pokrzywdzonym oraz ochroną małoletnich przed krzywdzeniem i przeciwdziałaniem przemocy. Prowadziła punkt konsultacyjny dla dzieci uchodźców z Ukrainy, pracowała także jako interwenient po trzęsieniu ziemi w Turcji.
Dr Tomasz Rowiński – psycholog. Autor modelu bielańskiego – pierwszego środowiskowego Centrum Zdrowia Zdrowa Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Warszawie. Jest p.o. Kierownika Zakładu Zdrowia Publicznego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej, członek Think tank SGH dla ochrony zdrowia.
Dr Grzegorz Wrona – adwokat, członek Komitetu GREVIO (Grupy Ekspertów do spraw Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiety i Przemocy Domowej). Należy także do Rady ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz jest konsultantem Warszawskiego Ośrodka Interwencji kryzysowej. Jako adwokat reprezentuje pokrzywdzonych w sprawach karnych oraz osoby doznające przemocy domowej w sprawach rodzinnych.
W trakcie uroczystości głos zabrała także przewodnicząca komisji konkursowej, która wybrała członków Zespołu, wiceministra Rudzińska-Bluszcz.
"8 maja mija pierwsza rocznica śmierci Kamilka z Częstochowy. Jestem dumna i wzruszona, że ten zespół powstaje tuż przed nią. Wierzę, że Państwa praca przyczyni się do tego, że będzie mniej zaniechań, złego działania oraz odwracania wzroku".
"To wielka chwila, bo zmieniamy system ochrony dzieci" – dodała obecna na uroczystości Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
Zadania zespołu do spraw analizy zdarzeń określa art. 22d ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Gremium to będzie badało zdarzenia, na skutek których doszło do śmierci lub poważnych obrażeń u dziecka gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie lub zostało stwierdzone, że rodzic albo opiekun (prawny bądź faktyczny) popełnił na szkodę dziecka umyślny czyn zabroniony określony w Kodeksie karnym.
Zespół ma dokonywać oceny zdarzenia pod kątem funkcjonowania systemu ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz określać działania usprawniające to funkcjonowanie, umożliwiające zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości.
W każdym takim przypadku zespół sporządzi raport, w którym wskazane zostaną okoliczności śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu małoletniego. Ustali także, w jakiej sytuacji znajdował się pokrzywdzony małoletni, zanim do zdarzenia doszło. Przeanalizowane będzie również to, jakie działania podjęły właściwe organy i instytucje (państwowe lub samorządowe) wobec tego dziecka, jego rodzeństwa, a także rodziców lub opiekunów.
W raporcie zawarte będą też informacje jak instytucje realizowały swoje uprawnienia i obowiązki, a także jak reagowały na zagrożenie życia i zdrowia małoletniego. Na ich podstawie Zespół ustali czy wystąpiły uchybienia w kwestii ochrony praw dziecka, utrudniające prawidłowe reagowanie na jego krzywdę i przekaże zalecenia, w jaki sposób poprawić tą ochronę.
Eksperci mają udzielać zaleceń właściwym organom oraz instytucjom, a także zgłaszać uwagi o stanie funkcjonowania systemu i procedur ochrony małoletnich przed krzywdzeniem. Będą one kierowane do wszystkich instytucji zaangażowanych w ochronę małoletnich: policji, sądów, prokuratury, Ośrodków Pomocy Społecznej, służby zdrowia oraz placówek edukacyjnych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ maku/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2024, 21:05 |
Źródło informacji | Ministerstwo Sprawiedliwości |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |