Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: przywrócenie systemu dozoru elektronicznego – I czytanie w Sejmie RP (komunikat)

24.02.2016, 16:36aktualizacja: 24.02.2016, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Dzisiaj w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się I czytanie rządowego projektu Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks karny wykonawczy, przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt zakłada przywrócenie możliwości wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Projekt częściowo uchyla tym samym zmiany wprowadzone ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw polegające na wykorzystaniu systemu dozoru elektronicznego jako formy wykonywania kary ograniczenia wolności.

Zmiany wprowadzone przez rząd PO-PSL, które weszły w życie 1 lipca 2015 r. spowodowały całkowite zablokowanie stosowania systemu dozoru elektronicznego. Od tamtego czasu sądy orzekły odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego jedynie 28 razy. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, biorąc pod uwagę skuteczność systemu dozoru elektronicznego, jak i jego pojemność, która obecnie wynosi 10000 miejsc, a wykorzystywanych jest jedynie 3175 miejsc. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości ma na celu „reanimację” tej formy odbywania kary pozbawienia wolności. – oświadczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki. Wskazał również na liczne zalety płynące z przywrócenia możliwości wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Są one następujące:

• SDE zapewnia wysoką skuteczność, bowiem efektywność systemu mierzona brakiem uchyleń przez sądy wykonywania kary w tym systemie wynosi 94 proc. (na 49 301 skazanych, którzy odbywali kary w SDE),

• Poprzez zastosowanie SDE zredukowano przeludnienie w zakładach karnych (zwolniono ponad 23 tysiące miejsc)

• Koszt wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego jest o wiele niższy niż wykonywanie bezwzględnej izolacji w zakładzie karnym lub areszcie śledczym. Utrzymanie skazanego w zakładzie karnym lub areszcie śledczym to ok. 3100 zł/msc, podczas gdy miesięczny koszt utrzymania skazanego w SDE wynosi ok. 330 zł/msc.

• SDE ma również znaczący wpływ na proces resocjalizacji skazanego: może on przebywać w gronie rodzinnym, podejmować pracę zawodową oraz wzmacniać własny mechanizm samokontroli, przez co znacznie mniej osób wraca do przestępstwa.

Projekt po I czytaniu został skierowany przez Marszałka Sejmu do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.02.2016, 16:36
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ