Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Dnia 18 lutego br. w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się potkanie poświęcone omówieniu projektów ustaw dotyczących przywrócenia ładu konstytucyjnego w sądownictwie, przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. W oparciu o te projekty ma powstać ustawa mająca na celu odbudowę zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości oraz przywrócenie gwarancji niezawisłości sędziów i niezależności sądów.
Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele rządu, Komisji Kodyfikacyjnej oraz wybitni prawnicy. Dyskusja dotyczyła poszczególnych rozwiązań projektowanej ustawy, w tym podziału wadliwie powołanych sędziów na grupy i związanych z przyporządkowaniem do poszczególnej grupy skutków prawnych oraz roli przyszłej, legalnej Krajowej Rady Sądownictwa i Prezydenta w procesie powoływania sędziów.
Wiceminister Sprawiedliwości Dariusz Mazur rozpoczął spotkanie, dziękując Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury za wykonaną pracę. Podkreślił, że zadanie przywrócenia prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań stojących przed rządem i Ministerstwem Sprawiedliwości.
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar przychylnie odniósł się do przedstawionej przez Komisję Kodyfikacyjną koncepcji „sędziów ustawowych” i „sędziów konstytucyjnych”. Zwrócił uwagę, że kluczowym momentem dla procesu uzdrawiania wymiaru sprawiedliwości będzie uznanie, iż wszyscy sędziowie orzekający w polskich sądów są prawidłowo powołani.
Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że konieczne jest znalezienie kompromisowego rozwiązania, które umożliwi przywrócenie zgodności systemu sądownictwa ze standardami konstytucyjnym i międzynarodowym w sposób, który zapobiegnie dezorganizacji bieżącej działalności sądownictwa, m.in. - co do zasady - zapewniając stabilność orzeczeń wydanych z udziałem nieprawidłowo powołanych sędziów.
Zwrócono uwagę na potrzebę transparentności, jasnej komunikacji oraz opracowania ustawy, która będzie odporna na ewentualne zmiany polityczne w przyszłości.
Minister Bodnar zadeklarował, że będzie rozważał wszystkie uwagi zgłoszone przez uczestników spotkania i postara się doprowadzić do uchwalenia ustawy w możliwie najszybszym czasie.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: prof. Ewa Łętowska, prof. Marek Safjan, Prezes SN w stanie spoczynku Stanisław Zabłocki, prof. Zbigniew Kmieciak, prof. Piotr Kardas, Prezes TK w stanie spoczynku Jerzy Stępień, dr hab. Sławomir Patyra, zaś z ramienia Komisji Kodyfikacyjnej m.in. prof. Krystian Markiewicz, prof. Piotr Tuleja, prof. Marcin Walasik i dr Bartosz Wołodkiewicz.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bch/ jpn/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.02.2025, 13:26 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |