Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Wystawa plenerowa „Jaki znak twój? Orzeł Biały. Dzieje herbu i godła Polski” (komunikat)

29.04.2022, 13:46aktualizacja: 29.04.2022, 13:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

2 maja obchodzimy ustanowiony przez Sejm RP Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu Polacy manifestują swoje przywiązanie do barw narodowych wywieszając biało-czerwone flagi w oknach domów i mieszkań. Z okazji Dnia Flagi organizowane są także różnego rodzaju akcje upowszechniające wiedzę o polskich symbolach narodowych. Włączając się w te działania Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wystawę plenerową, prezentującą dzieje herbu i godła Polski.

Punktem wyjścia ekspozycji, którą można obejrzeć w galerii plenerowej przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Alejach Ujazdowskich 11 w Warszawie, jest przełom XIII i XIV w. Piastowski orzeł stał się wtedy godłem państwa powstającego na jednoczących się polskich ziemiach.

Królewski orzeł

Oglądając kilka pierwszych plansz wystawy, śledzimy ewolucję wizerunku królewskiego orła, który za panowania Jagiellonów stał się bardziej smukły, a pod rządami kolejnych królów elekcyjnych na jego piersi pojawiało się godło rodowe danego monarchy. Rzeźby, drzeworyty, ryciny, arrasy oraz inne przedstawienia orła w koronie symbolicznie łączyły majestat poszczególnych władców z potęgą rozwijającego się państwa. Natomiast w XVIII w., kiedy nad Rzeczpospolitą Obojga Narodów powoli zbierały się czarne chmury, waleczny orzeł zdawał się nieść nadzieję na odwrócenie negatywnych tendencji i odrodzenie siły państwa polskiego. Tak można postrzegać orła białego widniejącego na ustanowionych w tym okresie orderach Orła Białego i Virtuti Militari.

Znak patriotów

Dalsza część wystawy unaocznia jak – z chwilą utraty niepodległości – godło pochłoniętej przez zaborczych sąsiadów Rzeczpospolitej, splotło się z poczuciem polskiej tożsamości narodowej: z jednej strony przypominało o chwalebnej przeszłości, z drugiej zaś mobilizowało do walki o wolność i budziło wiarę sukces. Orzeł biały stał się znakiem rozpoznawczym patriotycznych publikacji, plakatów i ulotek, znalazł się również na sztandarach wybuchających w XIX w. zrywów narodowych. Żołnierze polskich formacji, które w trakcie pierwszej wojny światowej weszły w skład różnych armii toczących boje na wielu frontach, dumnie nosili orzełka, który wyrażał ich niezłomne dążenie do odbudowy własnej państwowości. Szczególnie interesująca jest ukazana na wystawie ikonografia godła i herbu, która pojawiła się kiedy trzeba było bronić dopiero co wywalczonej przez Polskę niepodległości. Tradycyjny wizerunek orła białego wykorzystywano wówczas, aby zachęcić rodaków do patriotycznego zaangażowania życia, sił i majątku w walkę o Ojczyznę, a następnie w budowę odrodzonego państwa. Z kolei artyści i graficy działający w okresie dwudziestolecia międzywojennego podjęli liczne eksperymenty, poszukując nowej formy przedstawienia godła narodowego.

Przywrócenie korony

Wraz z wybuchem II wojny światowej polskie godło ponownie stało się symbolem walki o wolność z potężnymi wrogami Polski. Następujący później okres PRL-u był czasem orła pozbawionego korony. To okaleczone godło doskonale obrazowało sytuację w jakiej znalazła się państwo polskie, podporządkowane sowieckim interesom. Po odzyskaniu przez Polskę suwerenności Sejm RP przywrócił godłu królewski atrybut. Obecnie „godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony na czerwonym polu tarczy”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.04.2022, 13:46
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ