Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
Służby podległe MSW uważnie monitorują sytuację na granicach, zachowując gotowość na ewentualne przyjęcie zwiększonej liczby osób poszukujących ochrony. – Jednak aktualnie nie ma potrzeby podejmowania nadzwyczajnych działań na południu kraju i w pozostałych oddziałach Straży Granicznej - powiedziała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.
Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią premier Ewy Kopacz, szefowa MSW Teresa Piotrowska sprawdziła sytuację na zachodniej, południowej i wschodniej granicy Polski. Informacja na temat inspekcji został przedstawiona szefowej rządu na posiedzeniu Rady Ministrów.
Minister Teresa Piotrowska: ocena sytuacji na granicach
Minister Teresa Piotrowska podczas sprawdzania sytuacji na granicach RP odebrała raporty od komendantów poszczególnych oddziałów Straży Granicznej (Nadodrzańskiego OSG, Nadbużańskiego OSG i Śląsko-Małopolskiego OSG). – W związku z sytuacją migracyjną w Europie, bezpieczeństwo granic nabiera priorytetowego charakteru. Adekwatne działania na tym odcinku to gwarancja bezpieczeństwa i stabilności kraju. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że z tego obowiązku zapewnienia odpowiedniej ochrony Polakom wywiązujemy się właściwie – powiedziała minister spraw wewnętrznych.
Szefowa MSW poinformowała, że sytuacja na granicach RP jest stabilna. Ruch graniczny utrzymuje się na podobnym poziomie w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (wzrost zaledwie o 4 proc.). – Dlatego nie zachodzi konieczność dodatkowego wzmocnienia w oddziałach ochraniających zewnętrzną granicę UE – oceniła minister Teresa Piotrowska.
Minister Teresa Piotrowska zapewniła, że Straż Graniczna na bieżąco monitoruje sytuację migracyjną na południu Europy. - Zgodnie z wytycznymi komendanta głównego Straży Granicznej, zintensyfikowano działania w bezpośredniej ochronie granicy – powiedziała szefowa resortu spraw wewnętrznych.
Skuteczna kontrola wjazdu na terytorium RP
Podczas inspekcji granic, minister Teresa Piotrowska była m.in. na przejściu granicznym w Terespolu. Na tym odcinku niemal każdego dnia dochodzi do prób przekroczenia granicy przez większe grupy cudzoziemców. Tylko w poniedziałek (14 września br.) do Terespola z Brześcia przyjechały pociągiem 263 osoby, spośród których 180 otrzymało decyzję administracyjną o odmowie wjazdu na terytorium RP, z czego 160 otrzymało tę decyzję po raz kolejny. Przyjęto 20 wniosków o nadanie statusu uchodźcy w RP, obejmujących 83 osoby.
Przejście graniczne w Terespolu jest miejscem, w którym składana jest największa liczba wniosków o status uchodźcy oraz w którym wydaje się najwięcej decyzji o odmowie wjazdu na terytorium RP. W tym roku w tej placówce złożono niemal 1,7 tys. wniosków o status uchodźcy (co stanowi 54 proc. wszystkich wniosków złożonych w Polsce). Wnioskami tymi objęto 4,5 tys. osób. W tym samym czasie w Terespolu odmówiono wjazdu ponad 12,6 tys. cudzoziemcom (co stanowi 40 proc. wszystkich odmów).
- Te dane wskazują na skuteczność naszych działań w zakresie kontroli wjazdu na terytorium RP, a tym samym na odpowiednie zabezpieczenie granicy zewnętrznej Unii Europejskiej – podkreśliła szefowa MSW.
Działania na granicy ze Słowacją i Czechami
Minister Teresa Piotrowska poinformowała, że w obecnej chwili realizowane jest jedynie wzmocnienie na odcinku Bieszczadzkiego OSG (na odcinku z Ukrainą) i Śląsko-Małopolskiego OSG (pogranicze polsko-czesko-słowackie). Kontynuowanie działań przy granicach z Czechami i Słowacją jest podstawowym elementem zapobiegającym ryzyku nielegalnej migracji od strony południowej.
Polska jeszcze w 2014 r. wzmocniła procedury współdziałania służb i instytucji na wypadek ewentualnego napływu większej liczby uchodźców. Działania te wypracowano w związku z konfliktem na Ukrainie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, opracowane procedury działania zostaną przeniesione ze wschodniej części Polski na południe kraju.
W ramach wizyty w placówce SG w Bielsku-Białej, której obszar działania obejmuje odcinek granicy z Czechami i Słowacją, szefowa MSW zapoznała się z przygotowaniem Straży Granicznej do działań na wypadek zatrzymania dużej grupy cudzoziemców. Ponadto pogranicznicy przedstawili zakres współpracy ze służbami czeskimi i słowackimi.
Wprowadzenie kontroli granicznej przez Niemcy
Minister Teresa Piotrowska odniosła się również do decyzji Republiki Federalnej Niemiec o wprowadzeniu tymczasowej kontroli na granicach. – Kwestia ta nie wpływa na bieżące wykonywanie zadań przez polskie służby i ruch na granicy odbywa się płynnie – podkreśliła szefowa MSW. W ramach wizyty na granicy zachodniej, minister Teresa Piotrowska sprawdzała sytuację w placówce w Zgorzelcu.
W związku z decyzją strony niemieckiej, może się zdarzyć, że również Polacy podczas przekraczania granicy zostaną poproszeni o dokumenty. Dlatego należy pamiętać, by mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.09.2015, 15:12 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |