Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
Od 2001 r. do Polski przyjechało 5 tys. repatriantów
Repatriacja jest szczególną formą nabycia obywatelstwa polskiego i trwałym elementem polityki migracyjnej państwa. Rząd wspiera środkami budżetowymi samorządy i pracodawców, które oferują repatriantom mieszkania i pracę. W ostatnich latach do Polski przyjeżdża około 200 repatriantów rocznie.
Obowiązująca od 2001 r. ustawa o repatriacji określa warunki uzyskania wizy repatriacyjnej. Regulacja adresowana jest przede wszystkim do osób polskiego pochodzenia żyjących nadal w miejscach zesłań i deportacji tj. w azjatyckiej części dawnego ZSRR. Warunkiem uzyskania wizy repatriacyjnej są gwarancje bezpieczeństwa socjalnego repatriantów. Od 2001 r. repatriowało się do Polski 5 tys. osób. Blisko 2,5 tys. osób oczekuje na przyjazd do kraju. W ostatnich latach do Polski przyjeżdża około 200 repatriantów rocznie.
Gmina, która zadeklaruje gotowość zapewnienia lokalu mieszkalnego rodzinie repatrianta otrzymuje z budżetu państwa wsparcie finansowe w średniej kwocie 180 tys. złotych. Dotacja ta pozwala na pokrycie kosztów remontu oraz wyposażenia lokalu, bez potrzeby angażowania przez gminę środków własnych.
Również pracodawcy tworzący miejsca pracy dla repatriantów otrzymują z budżetu państwa zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów.
Byczyna, Łowicz, Gdańsk – samorządy, które już przyjęły rodziny repatriantów
W Polsce jest wiele samorządów, które skorzystały ze środków na remonty lokali komunalnych dla repatriantów. Są to m.in. Byczyna, Żory i Łowicz. Gmina Byczyna z woj. opolskiego w ramach programu „Polanowice” przyjęła jednorazowo 14 rodzin repatriantów z Kazachstanu, Gruzji i Uzbekistanu. W sumie w gminie Byczyna mieszka już 100 repatriantów.
Miasto Łowicz przyjęło ponad 40 osób. Własne programy na rzecz repatriantów realizują duże ośrodki miejskie: Warszawa, Gdańsk, Wrocław.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ nks/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.07.2015, 18:03 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |