Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
W Pałacu Belwederskim awanse z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymało 6 policjantów, w tym pierwsza kobieta w korpusie generalskim w historii polskiej Policji – Irena Doroszkiewicz, aktualny Komendant Wojewódzki Policji w Opolu. Uroczystość wręczenia nominacji generalskich rozpoczyna centralne obchody Święta Policji w Warszawie.
Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych wystąpiła do Prezydenta RP z wnioskami o nominacje w korpusie generałów Policji dla:
- Krzysztofa Gajewskiego, Komendanta Głównego Policji – na stopień generalnego inspektora;
- Ireny Doroszkiewicz, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu – na stopień nadinspektora;
- Cezarego Popławskiego – Zastępcę Komendanta Głównego Policji - na stopień nadinspektora;
- Michała Domaradzkiego, Komendanta Stołecznego Policji - na stopień nadinspektora;
- Jarosława Sawickiego – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie - na stopień nadinspektora;
- Krzysztofa Zgłobickiego – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy – na stopień nadinspektora.
Nominacje generalskie zostały przyznane w czwartek (23 lipca br.), na dziedzińcu Belwederu.
Poniżej sylwetki wyróżnionych
Generalny insp. Krzysztof Gajewski – Komendant Główny
Służy w Policji od ponad 30 lat. Od 1991 r. na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla – naczelnika Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Rejonowej Policji Gdańsk Południe, następnie wyższego szczebla – Zastępcy i Komendanta Rejonowego Policji Gdańsk Południe, KMP w Gdańsku, KWP w Bydgoszczy, KWP w Gdańsku i I Zastępcy KGP, odpowiedzialnego za pion służby prewencyjnej. Od 12 lutego br. pełni służbę na stanowisku Komendanta Głównego Policji.
Podczas obchodów 25-lecia „Solidarności”, Krzysztof Gajewski był odpowiedzialny za zabezpieczenie wizyty z udziałem przywódców państw. W trakcie przygotowań do Mistrzostw w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, odpowiadał za przygotowania do tego turnieju przez policjantów z Gdańska (jako Komendant Wojewódzki Policji), a później w całym kraju z ramienia KGP (jako I Zastępca szefa KGP). Odpowiadał także za zabezpieczenie takich imprez, jak: Konferencja Klimatyczna ONZ w Warszawie, czy Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 r. Był inicjatorem wielu programów prewencyjnych, tj. m.in. „Bezpieczna Szkoła”, „Poznaj swojego dzielnicowego”, „Pomoc ofiarom przestępstw”, „Wspólnie przeciw patologiom”.
Poza licznymi odznaczeniami państwowymi, był wielokrotnie wyróżniany policyjnymi odznakami resortowymi, w tym złotą odznaką Zasłużony Policjant.
Krzysztof Gajewski ukończył studia na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Nauk Społecznych i Wyższą Szkołę Oficerską w Szczytnie oraz liczne kursy i szkolenia, w tym m.in. Kurs prawa w Wyższej Szkole Policji we Francji.
Nadinsp. Irena Doroszkiewicz – pierwsza kobieta generał w Policji, Komendant Wojewódzki w Opolu
Służy w policji od 25 lat. Przez ostanie dwa lata zajmuje stanowisko Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Jej motto życiowe ”po pierwsze człowiek”.
Służbę w Policji rozpoczęła 25 lat temu w Komisariacie II Policji w Białymstoku. Przeszła przez ówczesny Referat Kadr i Szkolenia KRP w Białymstoku i Zespół Prezydialny tejże komendy. Ukończyła wyższe studia magisterskie na filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku.
Od 1999 roku pełniła funkcje - Zastępcy Naczelnika Wydziału Prezydialnego, Kadr i Szkolenia KMP w Białymstoku, by pod koniec tego samego roku awansować na Naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia tejże jednostki.
W październiku 2001 roku Irena Doroszkiewicz służbę rozpoczęła w Inspektoracie Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. W kwietniu 2005 roku przeszła do Wydziału Zaopatrzenia, Inwestycji i Remontów KWP w Białymstoku, a kilka miesięcy później została zastępcą naczelnika tego wydziału.
W lutym 2006 roku zostaje mianowana na stanowisko Naczelnika Inspektoratu KWP w Białymstoku, który kilka miesięcy później zmienia nazwę na Wydział Kontroli. Na stanowisku tym pozostaje kilka lat. Jej pracę i zaangażowanie w służbę doceniają nie tylko podwładni, ale też przełożeni. Już wtedy mówi się o Niej, że to wymagająca i konkretna osoba.
12 stycznia 2011 roku, ówczesny komendant podlaskiej Policji, powołał ją na stanowisko Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku (wcześniej, przez 3 miesiące ma powierzone obowiązki na tym stanowisku).
W lipcu 2013 Komendant Główny Policji powierza Irenie Doroszkiewicz obowiązki Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, a 18 grudnia tego samego roku mianuje ją na stanowisko komendanta wojewódzkiego tejże jednostki.
Pani Komendant otrzymała: Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrny Medal za Długoletnią Służbę i Srebrną Odznakę Zasłużony Policjant.
Irena Doroszkiewicz ukończyła studia w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Wyższą Szkołę Psychologii Społecznej w Warszawie.
Nadinsp. Cezary Popławski – wiceszef KGP
W Policji służy ponad 27 lat. Od 1993 r. pełnił służbę na stanowiskach kierowniczych, początkowo Zastępcy Komendanta Komisariatu w Muszynie, Zastępcy Komendanta Komisariatu w Krynicy, Komendanta Komisariatu w Muszynie, następnie Naczelnika w Komendzie Rejonowej w Nowym Sączu, Naczelnika w Komendzie Powiatowej w Zgierzu, Naczelnika Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Zastępcy KWP w Łodzi, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu, Zastępcy Komendanta Głównego Policji.
Zaangażowany w realizację wielu przedsięwzięć w ramach Programu Razem bezpieczniej, w tym: Bezpieczne wakacje, Bezpieczna szkoła, Przemoc w rodzinie.
Za zasługi został uhonorowany: Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę oraz Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką Zasłużony Policjant.
Ukończył studia na Uniwersytecie Łódzkim i Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.
Nadinsp. Michał Domaradzki – szef KSP
Posiada ponad 22-letni staż służby w Policji. Od 2000 r. pełni służbę na stanowiskach kierowniczych, początkowo w Komendzie Powiatowej Policji w Skarżysku Kamiennej (Naczelnik, I Zastępca Komendanta, Komendant), następnie Komendant Powiatowy Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, Komendant Miejski Policji w Kielcach, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach i I Zastępca KWP w Kielcach, I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji, Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie, Komendant Stołeczny Policji.
Pod kierownictwem Komendanta realizowane były liczne programy i kampanie społeczne, w tym m.in. „Profilaktyka a Ty”, „Pozory mylą – dowód nie”, „Stop przemocy w szkołach”.
Wielokrotnie nagradzany, otrzymał: Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Srebrny za Długoletnią Służbę oraz Srebrną i Złotą Odznakę Zasłużony Policjant.
Komendant Michał Domaradzki ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach i Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.
Nadinsp. Jarosław Sawicki – Komendant Wojewódzki w Szczecinie
Komendant ma ponad 28-letni staż służby w Policji. Od 1993 r. pełnił służbę na stanowiskach kierowniczych, początkowo na stanowisku kierownika sekcji w Komisariacie Komendy Rejonowej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, następnie na stanowisku Komendanta Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Pełnił funkcję Zastępcy, a później Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Awansował na stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie.
Odpowiadał za zabezpieczanie wielu imprez odbywających się w regionie, w tym m.in. Przystanku Woodstock w 2012 r.
Nadzorował wiele programów edukacyjno-profilaktycznych realizowanych w województwach lubuskim i zachodniopomorskim, m.in. „Aktywny i bezpieczny senior”, „Bezpieczna droga do szkoły”.
Za zasługi uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi: Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązową i Srebrną Odznaką Zasłużony Policjant, a przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego - Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.
Ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze i Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.
Nadinsp. Krzysztof Zgłobicki - Komendant Wojewódzki w Bydgoszczy
Doświadczony Komendant, z ponad 35-letnim stażem służby. Od 1988 r. pełnił służbę na stanowiskach kierowniczych, w tym m.in. na stanowisku Naczelnika Komendy Rejonowej Policji Gdańsk-Południe, Zastępcy Komendanta Miejskiego w Gdańsku, a następnie I Zastępcy Komendanta Miejskiego w Gdańsku, Komendanta Miejskiego w Słupsku, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
Zaangażowany w wiele kampanii prowadzonych w ramach programu Razem bezpieczniej, w tym m.in. „Bądź widoczny na drodze”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Przeciw przemocy”, „Bezpieczeństwo w sieci”.
Komendant został uhonorowany: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę oraz Srebrną i Złotą Odznaką Zasłużony Policjant.
Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Gdańskim i studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, a także Wyższą Szkołę Oficerską w Szczytnie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.07.2015, 11:32 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |