Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSW: policja i NASK promują bezpieczeństwo w sieci (komunikat)

20.07.2015, 14:31aktualizacja: 20.07.2015, 14:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

33,6 proc. chłopców i 17,9 proc. dziewcząt przyznaje, że otrzymało przez internet intymne zdjęcia. Ponad połowa badanych nastolatków deklaruje, że ich rodzice nie interesują się tym, co robią w internecie. MSW, NASK i Policja w ramach działań „CyberPol” podpisały porozumienie, którego celem jest skuteczniejsza walka z przestępstwami w sieci.

Internet jest dla wielu źródłem wiedzy i rozrywki. Jak wynika z badania „Nastolatki wobec internetu”, zrealizowanego przez Wyższą Szkołę Nauk Społecznych Pedagogium na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka i NASK, zdecydowana większość nastolatków (86,2 proc.) korzysta z internetu codziennie. Prawie połowa badanych nastolatków (43,2 proc.) pozostaje zalogowana do sieci za sprawą urządzeń mobilnych przez cały dzień. W sumie każdego dnia przeciętny nastolatek spędza w internecie około 3 godzin i 40 minut.

Jak się okazuje, dzieci i młodzież często deklarują, że internet poznają sami. Ponad połowa badanych nastolatków przyznaje, że ich rodzice nie interesują się tym, co dzieci robią w internecie. Zazwyczaj nastolatkowie praktyczne umiejętności posługiwania się internetem zdobywają sami, a co trzeci szuka tych informacji u swoich rówieśników.

Nie ma wątpliwości, że internet posiada wiele zalet. W sieci czają się jednak również poważne zagrożenia, na które mogą być narażeni najmłodsi jej użytkownicy. Jak podają policyjne statystyki, tylko w 2014 roku odnotowano 129 przypadków prób uwodzenia małoletnich poprzez internet.

Z badania „Nastolatki wobec internetu” wynika także, że dzieci i młodzież są również szczególnie narażone na tzw. seksting, czyli zjawisko przesyłania zdjęć o charakterze seksualnym za pomocą internetu i telefonu komórkowego, które łatwo mogą wpaść w niepowołane ręce. 33,6 proc. chłopców i 17,9 proc. dziewcząt przyznaje, że otrzymało przez internet intymne zdjęcia. Co 3. nastolatek zna też osobę, która zdecydowała się takie zdjęcie przesłać osobom poznanym w internecie.

Program CyberPol

Dla młodych ludzi eksperymentowanie i zdobywanie nowych doświadczeń w sieci bez analizowania zagrożeń i konsekwencji jest naturalne. By uchronić ich przed niebezpieczeństwami, niezbędna jest edukacja o potencjalnych zagrożeniach oraz skuteczne ich zwalczanie przez służby i instytucje. Instytut Badawczy NASK wspólnie z Policją od lat prowadzi działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci. 16 lipca MSW, NASK i Policja podpisały porozumienie w ramach programu „CyberPol.

Jego głównym celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń na temat działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, zwalczania cyberprzestępczości oraz podnoszenia poziomu świadomości osób korzystających z sieci. W ramach programu zorganizowane zostaną specjalistyczne szkolenia dla funkcjonariuszy, które będą prowadzone przez specjalistów z NASK. Będą one dotyczyły przede wszystkim zwalczania cyberprzestępstw oraz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Program szkoleń obejmie grupę ok. 1700 funkcjonariuszy, którzy będą podzieleni na 3 grupy ze względu na stopień zaawansowania szkolenia.

Prócz zaawansowanych szkoleń dla funkcjonariuszy z pionów do walki z cyberprzestępczością oraz z kryminalnego, przeszkoleni zostaną policjanci z prewencji. Po zakończeniu szkoleń funkcjonariusze będą przeprowadzać warsztaty w szkołach na temat zagrożeń związanych z internetem. Spotkania mają także na celu zwiększenie świadomości młodych osób, które korzystają z sieci.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.07.2015, 14:31
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ