Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSWiA informuje:
Dziś (20 grudnia br.) na antenie Programu 1 Polskiego Radia ruszył konkurs, w którym można wygrać czujki czadu i dymu. Wkrótce do akcji dołączą też Trójka i Czwórka.
Wspólna akcja MSWiA i Polskiego Radia jest realizowana w ramach "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020".
Czujki czadu i dymu są nagrodami w konkursach wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Czad to cichy zabójca
Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne właściwości toksyczne. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tylko w sezonie 2018/2019 straż pożarna odnotowała ponad 3,8 tys. zdarzeń. W ciągu ostatnich trzech sezonów (2016/2017, 2017/2018 i 2018/2019) strażacy odnotowali ponad 12,5 tys. zdarzeń i ponad 180 ofiar śmiertelnych. Pod tym względem najtragiczniejszy był sezon grzewczy 2017/2018. Wówczas w wyniku zatrucia czadem zmarło 71 osób.
Zadbaj o instalację
O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów. Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zatrucia czadem. Pierwsza kampania społeczna "Czad i Ogień. Obudź Czujność" została zainaugurowana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 25 października 2016 roku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
ryb/ aj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.12.2019, 16:53 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |